Ukidanjem Uredbe o dodatku na plaće od tri, pet, sedam i devet posto učitelji i profesori u osnovnim i srednjim školama i službeno su postali najveći gubitnici sporazuma Vlade i dijela sindikata javnih službi.
Prema nekim izračunima nastavnici i učitelji će već u kolovozu dobiti 150 do 700 kuna manju plaću.
– Ovo smanjenje plaća čin je ucjene Vlade kojim se nastoji ponovno i još dublje posegnuti u džep nastavnika. Nadam se da će u idućem razdoblju doći do raspleta situacije koji bi bio na obostrano zadovoljstvo. Jer, uvjeren sam, ni Vladi nije u interesu nestabilnost koja bi mogla proizići iz čina nasilnog smanjenja plaće, rekao je Jere Bilan, zadarski županijski povjerenik Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama.
Bilana je, kao i sve njegove kolege s kojima je ovih dana bio u kontaktu, ovaj čin Vlade od koje su očekivali veći socijalni angažman, negativno iznenadio i ogorčio.
– Držimo da je ministar Željko Jovanović bio premalo uključen u pregovore. Trebao se jače nametnuti, odigrati puno značajniju ulogu u svemu skupa, jer, radilo se o njegovom resoru. Ne treba puno podsjećati da je u veljači, od koje je prošlo samo pet mjeseci, dao garanciju da se Uredba o dodatku na plaće od tri, pet, sedam i devet posto neće ukidati te je u suprotnom na raspolaganje ponudio svoj mandat, navodi Bilan koji Jovanovićevu ispriku učiteljima naziva ironičnom pa čak i sarkastičnom.
– Jovanović je obećao ne samo da se Uredba o dodatku na plaće od tri, pet, sedam i devet posto neće ukidati već da će se i pravno regulirati. A podsjetit ćemo da je Uredbu uvela koalicijska vlada Ivice Račana. I to da bi spasili situaciju nakon što su učiteljima smanjili koeficijente, rekao je Bilan.
Ivica Ušljebrka, zadarski županijski povjerenik Sindikata hrvatskih učitelja, mišljenja je da malo više dosljednosti i suosjećajnosti Vlade ne bi bilo na štetu.
Odgovornost i na medijima
– Najprije jedno reći i obećati, a onda tražiti svaki mogući način da bi se to zaobišlo, nije nimalo ozbiljno. Koalicijska vlada bi trebala biti malo više na tragu onoga što stoji u imenu njene najveće stranke – na tragu socijaldemokracije, komentar je Ivice Ušljebrke koji dio odgovornosti za ovakav epilog pregovora Vlade i sindikata stavlja na teret (većem) dijelu medija. Simptomatično je, ukazuje Ušljebrka, što se u čitanijim političkim tjednicima i dnevnom tisku nigdje nije mogao pročitati intervju s predstavnicima sindikata okupljenih oko Matice hrvatskih sindikata koji zastupaju zaposlene u obrazovnim institucijama te jedan dio medicinskih sestara i tehničara, a koji nisu potpisali izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora. S druge su strane, kazuje Ušljebrka, s predstavnicima četiriju sindikata koji su potpisali te izmjene, na internetskim portalima objavljivani tzv. “intervjui tjedna”, a u tiskanim medijima razgovori preko cijelih stranica, pa čak i duplerica.
– No mislim da cijela priča ipak nije završena jer predstavnici sindikata koji nisu potpisali izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora imaju na svojoj strani stručnjake i jake argumente koji bi mogli rezultirati sudskim epilogom. A u tom bi se sudskom epilogu Vladi lako moglo dogoditi da ne bude na strani dobitnika, rekao je Ušljebrka, istaknuvši da je on po ovom pitanju optimist te želi ohrabriti učitelje kojima su jedini izvor informacija često jednostrani mediji.