Bivši će predsjednik Stjepan Mesić kao poseban gost domaćina krajem kolovoza otputovati u Teheran na sastanak vrha pokreta nesvrstanih. Mesić je prihvatio poziv nakon što mu je iranski veleposlanik predao pismo iranskog ministra vanjskih poslova Ali Akbara Salehija koji mu je pak prenio poziv predsjedatelja sastanka da kao njegov posebni gost nazoči summitu u Teheranu.
S obzirom da je članica NATO-a, Hrvatska nije, niti može biti aktivan član pokreta nesvrstanih, ali i dalje ima status promatrača. Neke zemlje poput Malte i Cipra napustile su pokret kada su postale članice EU-a, a u Hrvatskoj se zasad o tome ne razmišlja.
A bivši predsjednik još nije odlučio kamo će i kada na ljetni godišnji odmor – glasi odgovor koji smo dobili iz njegova Ureda u Zagrebu. Nakon utihnulih polemika u javnosti o tome trebaju li porezni obveznici s oko 2,5 milijuna proračunskih kuna godišnje financirati troškove Ureda, te kadrove i aktivnosti bivšega šefa države, pažnja je sada fokusirana na činjenicu da će Mesić, za razliku od Josipovića, sačuvati povlaštenu mirovinu od 20.000 kuna.
Naime, aktualnom šefu države mirovina će se računati po pravilima koja vrijede za sve radnike u Hrvatskoj, pa Josipović, slijedom toga, može računati tek na penziju od 8800 kuna. Razilaženja u javnosti glede financiranja rada bivšeg predsjednika Hrvatske svode se uglavnom na percepciju njegove (bes)korisnosti za aktualne interese države. Možda Mesić kroz tajnu diplomaciju i radi nešto važno za svoju zemlju, ali sudeći po onome što se iz njegova Ureda javno i službeno može doznati, teško se oteti dojmu da njegove aktivnosti ne znače puno više od simboličnog, pokatkad čisto protokolarnog angažmana.