Zaustavimo nastupe Emila Bote i njemu sličnih, jer je četnik, bio je pripadnik “Alfi” Kapetana Dragana, te se ogriješio o hrvatske zakone, kratak je sažetak priopćenja koje su javnosti uputili iz benkovačke Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, a nakon sastanka zajednice braniteljskih udruga Zadarske županije koja okuplja 17 članica.
U pismu se pojašnjava da će se u mjestu Kašić, na području grada Benkovca, 2. kolovoza održati proslava Ilindana, odnosno slava svetoga Ilije, važnoga pravoslavnog sveca, te da će prisutne zabavljati izvjesni Emil Bota i njegova grupa “Dijamanti”. Branitelji kažu da se oštro protive nastupu tog turbofolk pjevača, te traže od državnih institucija zabranu njegova nastupa. Izravno optužuju Botu: sudjelovao je u oružanoj pobuni protiv Hrvatske, bio pripadnik paravojnih formacija, točnije “Alfi”, te je sudjelovao u rušenju hrvatskih kuća u selu Bruška, ali i u akciji u Škabrnji 1993. godine u kojoj je bio pripadnik jedinice koja je likvidirala, zarobila i zatim strijeljala i masakrirala skupinu od 10 hrvatskih vojnika u tom selu.
Organizatori u Srbiji
Branitelji ističu da se “ne protive slavljenju crkvenih fešta”, ali da su “oštro protiv nastupa kojekakvih grupa i pojedinaca koji pjevaju i veličaju četništvo te su sami sudjelovali u paravojnim formacijama”. Drže da je nastup Bote i “Dijamanata” samo provokacija upućena hrvatskim braniteljima dva dana prije proslave “Oluje”, te pozivaju sve branitelje s područja Zadarske i susjednih županija da se ujedine i zaustave njegov nastup.
Uzbuna zbog nastupa Bote počela je još prošli tjedan na Gradskom vijeću Benkovca kada je predsjednik UHDDR-a toga grada Ivica Čerina od Miloša Čiritovića, dogradonačelnika, zatražio da utječe na organizatore Ilindana u Kašiću i odustanu od Bote. Inače, organizatori žive u Srbiji i okupljeni su u Udrugu “Ravni kotari” u kojoj su okupljeni srpski izbjeglice u Srbiji.
Udrugu vode Milorad Bjedov, Slobodan Vrcelj i Srđan Volarević, svi iz Benkovca, dok je na čelu dr. Neven Jokić iz Kašića, koji je rat proveo u srpskoj ratnoj bolnici u Kašiću. Kako je Čiritović objasnio, Jokić tvrdi da Bota nije ništa loše u ratu napravio, da se protiv njega ne vodi nikakav sudski postupak, ali da će o njegovu angažmanu još razmisliti. I na tome je stalo. Čiritović još čeka Jokićev odgovor.
U jučerašnjem razgovoru dogradonačelnik Benkovca nam je pojasnio da je on u međuvremenu razgovarao sa šefom Policijske postaje Benkovac Antom Kulašem i da su se složili kako ne treba dizati tenzije oko ovog slučaja, te da će za koji dan, kad organizator dr. Jokić stigne iz Beograda, održati sastanak organizatora, predstavnika srpske manjine u Benkovcu, policije i predstavnika braniteljskih udruga, na kojem će se pokušati smiriti strasti te pronaći kompromis kako se proslava Ilindana ne bi pretvorila u slučaj.
– Uostalom, ista se proslava organizira već nekoliko godina u Kašiću i nikad se nije dogodio niti jedan incident – naveo je dogradonačelnik. Čiritović nam je još rekao da ga je nazvao Emil Bota te objasnio kako je on stvarno bio pripadnik “Alfi”, ali da je aboliran, a u tu je skupinu došao po prekomandi iz JNA te da nije počinio nikakav zločin. “Spreman je sve to i javno kazati” – rekao je Čiritović.
I gradonačenik Benkovca Branko Kutija slaže se da oko ovog slučaja ne treba dizati međunacionalne tenzije, pa makar umjesto Bote nastupio netko drugi.
Živopisni repertoar
A Ivica Čerina nam je objasnio kako posjeduje nepobitne dokaze – videosnimke koje su snimili srpski ratni snimatelji. Na snimkama se vidi kako Bota sudjeluje u akciji “Alfa” u kojima devastiraju i ruše kuće u Bruškoj (u tom su mjestu živjeli i žive isključivo stanovnici hrvatske nacionalnosti), i to u organiziranoj vježbi jer je baza te jedinice i Kapetana Dragana bila u tom mjestu. Na drugoj snimci sam Bota za neku srpsku televiziju izjavljuje kako mu je “najdraža akcija Škabrnja”, i to baš ona u ožujku 1993. kad je poginulo 10 pripadnika HV-a. “Isto kao što je danas turbofolk pjevač, Bota je u ratu bio turbočetnik” – kaže Čerina.
Bota je, inače, prije Domovinskog rata živio u Benkovcu gdje je i rođen 1972. Sad živi u Beogradu i zarađuje pjevajući turbofolk. Na internetu je dosta njegovih snimki s turbofolk pjesmama živopisnih stihova poput “Alaj bi te okitio, mala”, “Otišla si otišla, odnijela si sreću” i “Pucaj, pravo u srce moje”. Jedini internetski trag njegova sudjelovanja u ratu je na portalu Domovinski rat Hrvatskoga iformativnog centra u kojem mu se ime spominje među onima koji su organizirali, sudjelovali i poticali pobunu Srba u Hrvatskoj.