Svečano obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja počelo je danas u prijepodnevnim satima podizanjem hrvatske zastave na kninskoj tvrđavi.
Nazočni su bili predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Ivo Josipović, predsjednik Vlade Zoran Milanović i obnašatelj dužnosti predsjednika Sabora Josip Leko te načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general Drago Lovrić.
U 9 sati i 43 miminute oglasila su se kninska crkvena zvona, označivši točno vrijeme kada su na današnji dan prije 17 godina hrvatske snage ušle u Knin čime je bila završena vojnoredarstvena akcija “Oluja”. kad su se oglasila zvona, počelo je podizanje državne zastave uz zvuke himne.
Državnu zastavu su podigli pripadnici 4. gardijske brigade Ivan Mikulić i pripadnik 7. gardijske brigade Dražen Šantić, postrojbi koje su sudjelovale u oslobodilačkoj akciji Oluja, a stijeg su prije podizanja držali predstavnici ratnih vojnih invalida i predstavnici obitelji poginulih u Domovinskom ratu.
Nakon podizanja zastave kninsku tvrđavu je u brišućem letu na oko stotinu metara visine preletio vojni zrakoplov MIG 21, te je uslijedio plotun. Zatim je letačka skupina zrakoplova “Krila Oluje” izvela kratki letački program iznad tvrđave i Knina.
Za vrijeme podizanja hrvatske zastave na tvrđavi je bila postrojena Počasna zaštitna bojna Glavnog stožera Oružanih snaga RH i postrojba MUP-a RH, a himnu “Lijapa naša” odsvirao je Orkestar Hrvatske ratne mornarice.
Pripadnici Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata na kninskoj tvrđavi danas su nosili sliku generala Mladena Markača, kojemu se sudi u Haagu.
Predsjednik te udruge Josip Lemm novinarima je rekao kako je Markač njihov zapovjednik kojeg nikad neće zaboraviti. “Mi smo ponosni na generala Markača i nikad nećemo izgubiti vjeru u njega”, rekao je Lemm.
Svečanom podizanju državne zastave na tvrđavi nazočili su i prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić te ministri Vesna Pusić, Arsen Bauk, Mirando Mrsić, Tihomir Jakovina, Branko Grčić, Ante Kotromanović, Predrag Matić, Rajko Ostojić i Ranko Ostojić. Također su nazočni bili HDZ-ovi dužnosnici Domagoj Milošević, Đuro Popijač i Andrej Plenković.
Program na tvrđavi vodio je sin ubijenog legendarnog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića, Bojan Glavašević, koji je tajnik kabineta ministra branitelja.
Premijer Milanović u svom je govoru naveo:
– Hrvatski je put teži put, platili smo visoku cijenu za svoju državu, kao malo koji narod. To nam mora biti lekcija na kojoj moramo biti zahvalni. Naš je cilj jaka država, koja ne smije biti privjesak EU. Sve što smo prošli je lekcija jedinstva i u onome što dolazi moramo biti jedinstveni, iako smo različiti i govorimo različitim dijalektima – naveo je u svom govoru Milanović te dodao:
– Ne slavimo ovaj dan da bismo se naslađivali tuđim jadima, nego da bismo proslavili svoju veličanstvenu i časnu pobjedu Domovinski je rat bio pravedan, obramben i častan, i to su vrijednosti na kojima ulazimo u EU.
Predsjednik Josipović kazao je:
– Moramo pružiti ruku sugrađanima srpske nacionalnosti, priznati i njihove žrtve i pokloniti se. Hrvatska je bila na pragu uništenja, ali je pobijedila.
Nakon podizanja državne zastave uslijedit će središnja proslava na Trgu Ante Starčevića kod spomenika hrvatske pobjede Oluja 95. Predviđeno je obraćanje Josipovića, Milanovića i Leke Potom će u kninskoj crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta biti služena svečana misa za Domovinu.
(H)
Karamarko: Ako je Džakulin dolazak priznanje da je Hrvatska bila pod velikosrpskom agresijom, onda ga pozdravljam
Uoči središnje svečanosti na gradskom trgu se pojavio i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko. Sjedio je u društvu stranačkog kolege Vladimira Šeksa i generala Damira Krstičevića. Na upit novinara komentirao je činjenicu da ove godine nije nazočio svečanosti podizanja zastave.
– Nisam bio, sada je izgleda novi protokol. No veći je problem što gore nisu bili i drugi zaslužni ljudi, primjerice pored mene sjedi general Krstičević koji je dizao hrvatsku zastavu na kninskoj tvrđavi prije 17 godina i sa svojom 4. gardijskom brigadom ušao u Knin. Moguće je da su sve to greške, ali to su ozbiljne greške, rekao je Karamarko.
Upitan kako gleda dolazak Veljka Džakule na svečanost u Knin, ponovio je kako je to neprimjereno.
– Ako je njegov dolazak priznanje da je Hrvatska bila pod velikosrpskom agresijom i da se od nje obranila, onda ga pozdravljam. Ali Hrvatska policija stavljala mu je lisice na ruke kao jednom od organizatora pobune i tvoraca okupirane paradržavne tvorevine, komentirao je Karamarko.
General Damir Krstičević komentirao je Karamarkove riječi, rekavši kako uistinu nije pozvan na podizanje zastave, a da jest, odazvao bi se.
– Pozvan sam na sinoćnji prijem, tu sam došao, a na tvrđavu me nitko nije zvao pa nisam otišao. Ali drago mi je da su gore bili vojnici 4. gardijske brigade.
U Kninu je primijećena i bivša premijerka Jadranka Kosor koja se gradskim ulicama šetala u društvu sina Lovre Škopljanca te nije dala izjave medijima.
Položeni vijenci na Memorijalnom groblju u Vukovaru
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, na kojem je do sada pokopano više od 800 poginulih i umrlih hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te civilnih žrtava Domovinskog rata, povodom obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, vijence su položila i svijeće zapalila brojna izaslanstva.
Počast žrtvama u Domovinskom ratu polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomenika na groblju odala su izaslanstva Oružanih snaga Republike Hrvatske, Policijske uprave vukovarsko-srijemske, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara te Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije i grada Vukovara.
Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća, molitvu na groblju vodio je gvardijan Franjevačkog samostana u Vukovaru fra Gordan Propadalo koji je u Župnoj crkvi Sv. Filipa i Jakova predvodio i misu za Domovinu.