Blagdan Velike Gospe, svetkovina uznesenja Blažene Djevice Marije, tradicionalno se slavi u hrvatskim marijanskim svetištima – Mariji Bistrici, Sinju, Aljmašu, Ilači, Splitu i na riječkom Trsatu. Diljem zemlje deseci tisuća vjernika još su sinoć krenuli prema marijanskim svetištima.
Tisuće vjernika sudjelovale su u misnom slavlju u Svetištu Majke Božje Bistričke koje je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Poručio je kako se u vremenima krize vjernici trebaju okrenuti provjerenim obrascima vjerničkog i nacionalnog postojanja. U vremenima nepredvidivih i često forsiranih promjena, potrebno je držati se provjerenih i čvrstih oslonaca našega vjerničkog i nacionalnog postojanja. Na tom putu treba uvijek započinjati od obitelji, koju valja ponovno otkriti kao glavnu baštinu čovječanstva, zajednički nazivnik i znak istinske i stabilne kulture, koja je u prilog čovjeku, rekao je nadbiskup.
Pred 60-ak tisuća hodočasnika molio se za dostojan život obiteljima jer je to osobito važno u vrijeme kada se mnogo govori u krizi. Čini mi se da pojam „kriza” sam od sebe ne uspijeva izreći sve ono što je u igri. Ono što se zbilo i na ekonomsko-financijskom planu ima kao pozadinu velike promjene koje su se na svjetskom planu susljedno događale nakon propalih utopija dvadesetog stoljeća, smatra Bozanić.
Naglasio je da zakonodavstvo i djelovanje državnih institucija moraju biti u službi obitelji zasnovanoj na braku i otvorenoj životu te da moraju priznavati pravo roditelja da djecu odgajaju u skladu sa svojim uvjerenjima.
Svetkovina uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo posebno se slavi u Sinju, najvećemu marijanskom svetištu na jugu Hrvatske. Nakon procesije u kojoj se ulicama grada nosi slika Gospe okrunjene zlatnom krunom, svečanu svetu misu predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.
Poručio kako vjeruje u novu humanost gdje zbroj glasova i ruku neće zamjenjivati glas savjesti te u etičnu znanost i medicinu jer, poručio je nije etično sve što je tehnički moguće. Ne zahvaća li nas, naš dom i našu domovinu neprimjetno mentalitet koji svodi sve na mišljenja da ništa nije važno i da je sve isto i relativno, zapitao je Barišić i poručio kako ne može samo mišljenje koje ne obvezuje biti temelj zajedništva mira, odgovornosti, poštenja i etičnosti.
Nitko djetetu ne smije oduzeti život, a najmanje njegova majka, rekao je. Dijete nije tumor koji ugrožava, nego novi ljudski život koji donosi radost i ima sva prava – Božja i ljudska. S druge strane, razumljiva je želja za potomstvom, potrebno je liječiti neplodnost, ali uvijek uz poštovanje etičnosti. Nije sve etički dopušteno što je tehnički moguće, naglasio je.
U aljmaškom svetištu Gospe od Utočišta, jednom od najstarijih i najposjećenijih marijanskih svetišta Đakovačko-osječke nadbiskupije, blagdan se slavi još od 1704. godine. Svetu misu predvodio je nadbiskup đakovačko-osječki mons. dr. Marin Srakić. Pozvao je vjernike da svojim životom svjedoče živu vjeru i, uključujući znanstvenike, stanu u zaštitu ljudskog i Božjeg dostojanstva.
Petak 13. srpnja 2012. crni je dan za Hrvatsku jer je politika dirnula dostojanstvo ljudskog života prihvaćanjem Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, rekao je. Sloboda kao nova religija ne može pomoći, nego samo odmoći čovjeku jer zanemaruje činjenicu da se čovjek ne može igrati Boga bez obzira na svu razinu znanosti i napretka. Medicinski pomognuta oplodnja dira upravo u takve odnose, a pobačaj je zločin. Zbog svih tih događaja koji uznemiruju pozvani su i znanstvenici i svi vjernici da svojim javnim istupima stanu u zaštitu ljudskog i Božjeg dostojanstva, rekao je nadbiskup Srakić.