Smrt jednog beskućnika izazvala je pažnju i zabrinutost zaposlenika Caritasove Pučke kuhinje i Prenoćišta “Sveti Vinko Paulski” u Zadru gdje se nadaju da bi okolnosti pod kojima je M.Ž. umro mogle konačno pokrenuti nadležne institucije i dovesti do uklanjanja “divljeg prenoćišta” na području bivše vojarne u središtu grada. Nesretni je beskućnik umro prošlog tjedna, a ono što je upalilo alarm bilo je otkriće da je korisnik Caritasova prenoćišta i Pučke kuhinje imao tuberkulozu.
Svi se testirali
– Već godinama upozoravamo na neodrživu situaciju i problem s tim “divljim prenoćištem” koje se nalazi izvan bilo čije kontrole, a u neposrednoj je blizini Pučke kuhinje i našeg prenoćišta. Kako je pokojnik bio korisnik naših usluga, a umro je od tuberkuloze, u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo obavili smo sve potrebne higijenske mjere u kuhinji i našem prenoćištu, a korisnici prenoćišta obavili su i potrebne testove na tuberkulozu čije rezultate još čekamo – kaže ravnatelj Caritasa don Ivica Jurišić dodajući da su zaposlenici prije 15-ak dana obavili redovne higijenske preglede, ali da će i oni vrlo brzo biti upućeni na dodatne testove.
– Valja biti oprezan i poduzeti sve moguće mjere jer nitko u središtu grada ne želi takvu “zdravstvenu bombu” ili moguće leglo zaraze. Jedino trajno rješenje jest rušenje i uklanjanje tog “divljeg prenoćišta”, a dogovor o tome trebali bismo postići u trokutu između Caritasa, Grada Zadra i Sveučilišta jer je ono vlasnik ovog zemljišta na kojemu je planirana izgradnja sveučilišnog kampusa – kaže don Ivica Jurišić.
Na opasnosti od “divljeg prenoćišta” kao mogućeg legla zaraze upozoravali su svojedobno i neki gradski vijećnici, a iz Caritasa su slali brojne dopise nadležnim institucijama i inspekcijama upozoravajući na krajnje nehigijenske uvjete u “divljem prenoćištu” iz kojega se širi smrad, dolazi do požara i čestih svađa, jer je taj devastirani prostor “veliki mamac” za ovisnike, prostitutke i skitnice ne samo iz Hrvatske nego i iz cijele regije.
– Kako se uz ovo “paraprenoćište” nalazi niz institucija koje će tijekom ljeta i kroz cijelu godinu posjećivati turisti, to ostavlja lošu sliku o nama i našem gradu. Svi se oni svakodnevno koriste uslugama prehrane u našoj Pučkoj kuhinji, zbog čega smo u strahu da ne bi donijeli neki od oblika zaraze – stoji u jednom od takvih dopisa.
Sveučilište je odgovorno
Na području bivše vojarne nalazi se nekoliko srednjih škola, tu su otvoreni sportski tereni i dvorane, ali i dio Sveučilišta u Zadru, te Studentski dom koji preko ljeta radi kao hostel.
– U nekoliko navrata razgovarao sam o tom problemu s rektorom Sveučilišta i on je obećao da će Sveučilište naći sredstva za rušenje objekta s “divljim prenoćištem”. Sveučilište je preuzelo odgovornost za taj prostor, ali nema nikakve dileme da će Grad Zadar u tom postupku sudjelovati i asistirati u uklanjanju derutne zgrade i sanaciji prostora.
Prije negoli krene izgradnja sveučilišnog kampusa, taj objekt mora biti uklonjen – izjavio nam je dogradonačelnik Dražen Grgurović. Je li Sveučilište pronašlo potreban novac za uklanjanje “divljeg prenoćišta” i okupljališta zadarskih beskućnika i kada bi taj prostor mogao biti konačno saniran, novinar Slobodne Dalmacije nije uspio doznati jer je rektor dr. Ante Uglešić odbio bilo kakav razgovor s njim i prije negoli je doznao što ga je želio pitati.
Prostor je izvan svake kontrole
– Pučka kuhinja ima 280 korisnika, neki dolaze, a nekima obroke nosimo kući. U prenoćištu, uz nekolicinu prolaznih, sada imamo 11 stalnih korisnika, a taj prostor “paraprenoćišta” je izvan naše, ali i bilo čije druge kontrole. Među njima su i neki naši korisnici, ali i mnogi drugi ljudi s društvenih margina. Sve se to događa na nekoliko koraka od Pučke kuhinje i o tome smo obavještavali mnoge, pa i policiju, komunalne redare i inspekcije, ali problem traje već godinama – kaže pomoćnica ravnatelja Caritasa Mirjana Tadić.
Liječnici: TBC još nije iskorijenjen
Pokojni M. Ž. je u dosta lošem stanju primljen na bolničko liječenje, ali unatoč tome što je imao tuberkulozu, zadarski liječnici smatraju da nema nikakvog razloga za dizanje panike.
– TBC nije iskorijenjen, čak je nakon rata broj oboljelih od TBC-a bio u porastu, a mi i sada svakodnevno na Odjelu imamo tri-četiri pacijenta oboljela od tuberkuloze, ali nije to ništa zabrinjavajuće jer je sustav već razrađen i nema razloga za dizanje panike. Svi članovi obitelji oboljelih se testiraju, a pojačana i izravna opasnost od zaraze prijeti samo ljudima čiji je imunološki sustav oslabljen, dijabetičarima i alkoholičarima koji dođu u kontakt s oboljelima.
Za ostale, pa i naše liječnike i medicinske sestre, nema velike opasnosti – izjavila je dr. Eugenija Kasap Basioli, liječnica s Odsjeka za suzbijanje i liječenje bolesti pluća i tuberkuloze Opće bolnice Zadar. Ravnatelj OB dr. Dario Nakić je rekao da “uvijek treba biti oprezan”, ali da se u slučaju oboljelog beskućnika ne radi o “izrazito alarmantnoj situaciji”.