Kao završna aktivnost projekta Urban Jam 023 koji je dio EU demokratskog projekta mladih RAP – Real Active Participation, 26. i 27. srpnja 2012. provelo se oslikavanje plesne dvorane na Ravnicama. Plesna udruga U pokretu IN FLUX, koja je provoditelj projekta, zahvaljuje se graffiterima iz Zadra i Zagreba koji su uložili svoj trud i talent, te svoje materijale i vrijeme kako bi uljepšali plesnu dvoranu koju koriste članovi udruge IN FLUX.
Iz udruge inFLUX poručuju: „Ovaj naizgled jednostavan čin oslikavanja našeg prostora koji članovi udruge koriste za ples ukazuje nam na nekoliko zanimljivih stvari. Mladi su napravili nešto lijepo i korisno za druge nepoznate mlade osobe, dajući sebe. Njihova korist je bila druženje i kreativno izražavanje, a rezultat u obliku ljepšeg prostora će se odraziti na druženje i kreativno izražavanje korisnika prostorija. Koliko god bio uredniji sivi zid, djeci i mladima šareni svijet je lijepši.
Kako u malome tako i u velikome – okolina utječe na čovjeka. Nemojmo zaboraviti da oni čine veliki dio populacije. Zadarski javni prostor ima lijepu staru jezgru kao i puno zabačenog i ruševnog prostora, kojeg ne nudi, niti dozvoljava da si ga mladi kreiraju ili nadopune sadržajem. Ako par graffitera ide crtati po jednoj zabačenoj ruševini, zar je potrebno odvesti ga u lisicama? Da li je potrebnije zapitati se što stoji iza njegovog čina?”
Jasno je kao dan da su graffiti u javnom prostoru u sivoj zoni legalnosti, da nitko ne želi „šarebare” po antiknim reliktima i da grafiterska raca nema ni potrebu za komercijalizacijom grafita. Za međusobno poštivanje zajedničkog prostora i ljudi koji ga koriste, potreban je jedan korak u istom pravcu. Zadar kao Grad sa bogatom kulturnom povijesti tek je počeo prepoznavati urbanu kulturu kao način izražavanja mladih pa možda uskoro napravi slijedeći korak kao i ostali gradovi, te odobri prostor gdje se mladi mogu družiti i kreativno izražavati, makar zidić išarali da bi na njemu sijedili. Sve to je odraz lokalne politike prema mladima koja ne prepoznaje potrebe, vrijednosti i potencijal njihovog izražavanja.
IN FLUX se zahvaljuje Jedriličarskom klubu Sv. Krševan koji je velikodušno mladima ustupio prostor na korištenje i stoji kao hvalevrijedan primjer pojedinaca koji prepoznaju potrebe mladih i stoje iznad cost per profit mentaliteta koji danas dirigira međudruštvene i međuljudske odnose.
Želimo poručiti da su grafiti kreativan način izražavanja mladih koji vrijedi podržati.
Smatramo da je potrebna reevaluacija urbanog izričaja mladih u Zadru . Da se na njega – kao i uostalom na mlade – gleda kao na potencijal, a ne kao na smetnju.”
Jedan grafiter komentirao je slijedećim riječima: „U ime mojih crtača rekao bih da naše crtanje znači puno više nego li samo crtanje. Koliko god to naivno zvučalo, to je taj doslovni izraz koji bih upotrijebio, jer dok se crta ne razmišlja se ni o čemu drugom nego o zidu, kako se osjećaš taj dan i što bi htio prenijeti na zid. Dodatnu atmosferu i tu cijelu draž čine tvoji prijatelji s kojima se družiš i dijeliš te trenutke.
Kao i ostali elementi hip-hop kulture, graffiti su nastali na ulicama kao način izražavanja putem “šaranja” po fasadama, vlakovima… Jedni crtaju na taj način, a drugi na način kao što smo pokazali u dvorani InFlux udruge. Najbitnije je da sve to čini jednu zajednicu pozitivne energije i zabave, te da jednostavno stvara nešto zanimljivo i lijepo.
U tu zajednicu se svi mogu uputiti jer će uvijek netko postojat tko će ti pomoći, a smatram da nema ništa ljepše i bolje od tog da si negdje prihvaćen i osjećaš ugodu, a ponajprije razvijaš sebe ko osobu i pomažeš drugima. Riječima jednog preminulog graffitera htio bih zaključiti ovaj kratki osvrt na predivno iskustvo provedeno u Zadru : ” Nikad mi nije bilo bitno s kim crtam ili kako crta, sve dok je dobra osoba .” – Dare.