Arktički led se topi zapanjujućom brzinom, te mu je opseg trenutno najmanji ikad zabilježen u zadnjih 30-ak godina od kada se mjeri satelitskim putem, upozorili su klimatski stručnjaci, koji se slažu da ovo nije kratkotrajna pojava. Napominju da je ovogodišnje rekordno topljenje Arktika dio trenda koji se sve više ubrzava, a mogao bi imati ozbiljne posljedice po vremenske prilike u Europi i SAD-u. Rekordno topljenje arktičkog leda vjerojatno će uzrokovati i ekstremne zime.
Velika smanjenja ledenih površina sigurno će snažno utjecati na visinske vjetrove koji upravljaju vremenskim prilikama u Europi.
Godinama klimatski stručnjaci istražuju utjecaj topljenja arktičkog leda na vremenske prilike. Svjesni su da je to pitanje vrlo složeno i napominju da je tek u novije vrijeme predmet ozbiljnih istraživanja. Neuobičajene hladnoće već su zabilježene 2010. i 2011. godine kada su velike snježne oluje pogodile dio Europe i istočnu obalu SAD-a.
Prema nekim prognozama Arktik bi mogao ostati bez leda do 2080. godine, one najcrnje pak govore da bi se to moglo dogoditi i puno ranije.
– Promjena je veća nego što smo mogli zamisliti prije 20 ili čak 10 godina. Iznenadila nas je pa moramo prilagoditi i naše razumijevanje sustava i našu znanost – rekao je direktor Norveškog polarnog instituta Kim Holmen. Njegov kolega Edmond Hansen smatra da je ovogodišnje otapanje čak najveće u posljednjih 1500 godina.