Danas se obilježava Dana obrane Zadra. Na žestoke bitke, koje su se vodile za grad, gostujući u programu Radija 057 podsjetio je Marko Čulina, prvi zapovjednik 112. brigade, koja je sudjelovala u obrani Zadra.
– Dan obrane grada prvenstveno podrazumijeva dan kada je prestalo izravno bombardiranje Zadra. 6. 10. smo otklonili neposredne opasnosti po grad Zadar da ne bude okupiran. Zadar se nije branio u Zadru. Obrana Zadra je počela krajem srpnja u Kruševu i Jasenicama, nakon toga borbena djelovanja su se premjestila na područje Ravnih kotara, podsjetio je Čulina.
784 vojnika prešla su na hrvatsku stranu, Hrvatska vojska pružala je žestoki otpor, i nakon trodnevnih iscrpnih borbi za Zadar, u večernjim satima 6. listopada 1991. godine putem radio veze neprijateljska srbočetnička vojska je „odustala” od Zadra, te su počeli pregovori s JNA o napuštanju grada, koji je bio prepun vojarni.
– 1. kolovoza 1991. godine vode se žestoke bitke za obranu Kruševa i Jasenica. Bitno je kazati da smo mi neprijateljsku vojsku sedam dana uspješno zadržavali u Murvici i Briševu. Nakon pada tih sela, neprijatelj se sručio na sam grad 4.,5. i 6. listopada, postrojbe Kninskog korpusa iz pravca Ravnih kotara napadale su Zadar, iz pravca aerobaze Zemunik, dolazi i do izlaska pripadnika Jugoslavenske narodne armije iz vojarne Šepurine. Crta obrane grada Zadra na liniji Dračevac pa do Dikla je bila uporno branjena od strane Hrvatske vojske, kaže Marko Čulina.