Ministarstvo financija priprema novi Zakon o obveznom osiguranju u prometu. No, čini se da novim prijedlogom zakona, koji se još brusi, nitko nije zadovoljan – osim samog Ministarstva.
Svake godine vlasnici automobila uplaćuju premije osiguranja za svoje vozilo kako bi u slučaju prometne nezgode žrtva ili njezina obitelj imali od čega dobiti odštetu. Osiguravateljske kuće od premija za osiguranje u prometu godišnje zarade 2 milijarde i 910 milijuna kuna, a isplate odštete u iznosu od milijardu i 181 milijun kuna. Ostaje im razlika od oko milijardu i 730 milijuna kuna (1.729.000.000). Najveći udio na tom tržištu u Hrvatskoj imaju Croatia osiguranje i dvije tvrtke iz Agram grupe – Euroherc i Jadransko osiguranje. Prosječna isplaćena odšteta u Croatiji je 16.574 kune, u Eurohercu 11.025, a u Jadranskom osiguranju 10.778 kuna.
HUO bi svaku ozljedu vrednovao jednako
Gotovo polovina isplaćenih odšteta, oko 560 milijuna kuna, odnosi se na nematerijalne štete, dakle na osobe i njihove ozljede. Upravo tih 560 milijuna kuna predmet je novog zakona. Naime, Hrvatska udruga osiguravatelja u zakon pokušava ugurati medicinske tablice prema kojima bi se svaki slučaj i svaka ozljeda jednako vrednovali. Dakle, medicinska tablica i tablica odšteta bi uniformirano propisivali jednaku odštetu za sve s istim ozljedama, bez obzira na to je li u nesreći nogu slomio profesionalni sportaš ili činovnik, piše HRT.
Odštete se smanjuju za pola?
“Najveći prigovor je u tome što se medicinsko vještačenje ne može svoditi na puko mjerenje i limitiranje iz tablica odštete i medicinskih tablica zato što je svaki čovjek i svaka nesreća za sebe”, smatra Melita Bestvina, predsjednica Hrvatskog društva sudskih vještaka.
Mnogi strahuju da će se tablicama i strogom normizacijom smanjiti iznos odšteta za gotovo polovinu, te da će netko na tome dobro zaraditi. Također, nagađa se da iza tog zakona stoje neke osiguravateljske kuće koje se zalažu za mnogo niže odštete. Najavljenom zakonu protive se sudski i medicinski vještaci, pravobranitelj za osiguranje te pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, a protiv je čak i dio osiguravateljskih tvrtki. Oni podupiru Hrvatski ured za osiguranje koji predlaže dopune starog zakona i zadržavanje odšteta na sadašnjem nivou.
Na redu je javna rasprava, koja će očito biti žestoka.