Lokalna akcijska grupa “Laura” uspješno je provela projekt “Joint venture for a better life”, projekt odobren od strane Europske Unije a koji se financira sredstvima iz programa Europe for Citizens. Danas je bio zadnji dan aktivnosti kada su se na konferenciji za medije predstavile organizacije i partneri koji su sudjelovali na ovom projektu te rezultati provedenih aktivnosti projekta.
Na današnjoj završnoj konferenciji još jednom su se ponovo predstavili predsjednici KUD-ova iz Slovenije i Slovačke, te lokalni partneri na projektu – predstavnici općina Sv. Filip i Jakov, Bibinje, Pakoštane i Lišane Ostrovičke. Na projektu su, osim nabrojanih, partneri također i Grad Benkovac i Općina Tkon čiji predstavnici zbog obaveza nisu mogli sudjelovati na konferenciji. Nakon konferencije, sudionici su posjetili crkvu Sv. Roka iz 11. stoljeća u Sv. Filipu i Jakovu.
Inače, ovaj projekt je trajao pet dana, od 15. do 19. listopada 2012. godine. Sudionici su kroz petodnevni program posjetili sve općine i gradove partnere na projektu te upoznali njihove običaje, tradiciju i kulturnu baštinu, te razmijenili iskustva i znanja. Posjetili su sve važnije turistički atraktivne lokacije, a osim nastupa i izleta projekt je bio i edukativnog karaktera. Održane su radionice, seminari i predavanja na temu folklora u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na zadarsko područje.
Nositelj ovog projekta je Lokalna akcijska grupa “Laura”, a partneri su LAS MDD – zadruga za razvoj podeželja z.b.o. (Slovenija), Croatian Cultural Association in Slovakia, Grad Benkovac, Općina Lišane Ostrovičke, Općina Bibinje, Općina Sv. Filip i Jakov, Općina Pakoštane i Općina Tkon. Vrijednost projekta iznosi 13.000,00 eura.
Opći ciljevi projekta “Joint venture for a better life” su jačanje tolerancije i međusobnog razumijevanja između europskih građana s ruralnih područja kroz promociju kulturno-lingvističke raznolikosti i međusobnog poštivanja. Specifični cilj projekta je poboljšati suradnju i veze među stanovnicima 20 ruralnih lokalnih jedinica kroz promociju interkulturalnog dijaloga i naglaska na različitost i jedinstvo. Partneri će organizirati pet događaja koji će biti usmjereni na zajedničke interese.
Svi partneri koji sudjeluju na ovom projektu dolaze iz malih ruralnih zajednica. Ruralna područja su suočena s problemima nestimulativnog poslovnog okruženja, imigracijom mladih, nedostatkom edukacijskih centara te nedovoljno razvijenim turističkim sadržajem. Unatoč tome, ruralne sredine imaju veliki potencijal zahvaljujući bogatom kulturnom nasljeđu i prirodnim bogatstvima. Partneri će predložiti potencijalne modele i primjere dobre prakse u rješavanju zajedničkih problema s kojima se suočavaju stanovnici ruralnih sredina. Koristeći folklor, agrokulturu, tradiciju i kulturnu baštinu, prezentirat će se njihove različitosti te predložiti dugoročna rješenja zajedničkih problema.