Tvrtka Kali tuna d.o.o. dobila je 336.031,72 kuna bespovratnih sredstava od Svjetske banke za projekt „Mrijest i uzgoj ranih razvojnih stadija atlantske plavoperajne tune (Thunnus thynnus)” iz Programa provjere inovativnog koncepta (PoC), izvijestila je Katarina Colić, voditeljica Odjela za regionalni razvoj Razvojne agencija Zadarske županije (ZADRA).
Inovativni na svjetskom nivou
Kali tuna sredstva je dobila posredstvom ZADRA-e koja je jedan od 12 prepoznatih centara posredstvom kojih Poslovno-inovacijska agencija RH (BICRO) dodjeljuje sredstva iz ovog programa osmišljenog za pružanje podrške inovacijama i razvoju proizvoda u ranim fazama, a koji se provodi se u okviru Hrvatskog projekta tehnologijskog razvoja u suradnji s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta i Svjetskom bankom.
– Kali tuna je dobila sredstva za projekt koji je inovativan na svjetskom nivou. Potražnja za plavoperajnom tunom je u konstantnom porastu, a u projektu je riječ o istraživanju mrijesta i uzgoja najranijih razvojnih stadija atlantske plavoperajne tune što bi dugoročno rezultiralo samoodrživom industrijom koja bi bila neovisna o internacionalnom sustavu kvota te ugroženim prirodnim populacijama. Po našim saznanjima, ne postoji komercijalna firma koja je na eksperimentalnom ili na komercijalnom nivou uspjela zaokružiti životni ciklus atlantske plavoperajne tune, pojasnila je Colić.
Kali tuna je za svoj projekt dobila gotovo maksimalni iznos sredstva, s obzirom na to da je po propozicijama javnog poziva bilo moguće ostvariti bespovratna sredstva u iznosu koji se kreće od 35.000 do 350.000 kuna.
Novi natječaj početkom 2013.
– Na javnom pozivu natjecalo se 12 tvrtki sa zadarskog područja. Projekti šest tvrtki ušli su u drugi krug, a četiri projekta su zadovoljila sve uvjete, ali zbog nedostataka sredstava jer je, naime, bio velik broj prijava na razini države, sredstva je dobila samo Kali tuna. Ukupna sredstva raspoloživa na ovom javnom pozivu iznosila su pet milijuna kuna za cijelu Hrvatsku, pojasnila je Colić navodeći da će ona biti značajno veća nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji.
Novi javni poziv za financiranje inovativnih znanstveno-poduzetničkih projekata iz Programa provjere inovativnog koncepta Colić najavljuje se za početak 2013.
Program podupire pretkomercijalne aktivnosti znanstvenika, istraživača i poduzetnika na putu razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, s ciljem pružanja potpore u ranoj fazi razvoja inovacije, kako bi se pomogao i usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije u kasnijoj fazi. Program je otvoren za mikro, mala i srednja poduzeća, kao i za fizičke, osobe koje imaju namjeru osnovati trgovačko društvo, te za znanstvenike i istraživače zaposlene u javnim visokoškolskim ustanovama, javnim istraživačkim institutima i ostalim znanstvenim ili istraživačkim organizacijama. Projekti mikro i malih poduzeća financiraju se u iznosu do 75% ukupnih opravdanih troškova, dok se oni srednje velikih poduzeća financiraju u pedesetpostotnom iznosu. Znanstvenicima i istraživačima financira se do 90% ukupnih opravdanih troškova.