Šibensko-kninski kriminalisti raskrinkali su lažnog hrvatskog ratnog vojnog invalida koji je, na osnovi lažiranog statusa, od 31. siječnja 1995. do 31. kolovoza ove godine oštetio državni proračun za više od milijun i 110 tisuća kuna.
U prosjeku je primao 5300 kuna mjesečno. Neslužbeno doznajemo kako je riječ o 43-godišnjem Biograđaninu Marinu Mijatu koji se, već kao 26-godišnji pripadnik vjerojatno 113. brigade HV-a, dokopao potvrde o stradavanju pri povratku s borbenog položaja. U toj mu je raboti pomogao stariji suborac, tada 33-godišnji Unešićanin čiji identitet nismo uspjeli doznati. On je Mijatu izdao i u ime zapovjednika osobno potpisao potvrdu s neistinitim podacima o stradavanju.
Uređena postrojba
Ta je potvrda, priopćeno je iz Policijske uprave šibensko-kninske, poslužila Biograđaninu da u obnovljenom postupku od Ministarstva obrane ishodi već 18. travnja 1995. godine priznavanje statusa HRVI-ja. Policija je priopćila da je vojnu mirovinu i osobnu invalidninu počeo primati već od 31. siječnja 1995. godine.
Vijest o otkrivanju lažnog ratnog invalida koji je doveo u zabludu resorno ministarstvo i okoristio se prijevarom državnih institucija, brzo je postala najvruća tema u šibenskim kuloarima, osobito među braniteljskom populacijom. Mnogi su hrvatski ratni vojni invalidi ostali iznenađeni brzinom kojom je Mijat ostvario status HRVI-ja.
Neki koji su ranjeni u vojno-redarstvenoj akciji Oluja, taj su status, kazali su nam, uspjeli ostvariti tek dvije godine poslije iako su imali besprijekornu dokumentaciju. Neki su čekali i koju godinu duže.
U to vrijeme zapovjednik 113. brigade HV-a bio je Danijel Kotlar, pa smo danas umirovljenog brigadira kontaktirali i upitali je li mu poznat Mijatov slučaj budući da je status ostvario munjevitom brzinom i prije službenog završetka rata, te kako je moguće da se takav status u to vrijeme ostvario na osnovi lažnog potpisa na lažiranim podacima u potvrdi o stradavanju pri povratku s borbenog položaja.
– Prvi put čujem za takav slučaj, to prije što je upravo 113. brigada HV-a 1995. godine bila uređena postrojba do te mjere da je 25. ožujka te godine raščlambom reda i stege u Oružanim snagama demonstrirala urednost dokumentacije pred Glavnim stožerom. Ona je, dakle, bila primjer svim drugim postrojbama u tom i mnogim drugim segmentima. Zato mi je ova situacija još čudnija. Ono što sigurno znam jest da osobno nisam potpisao ni jedan ratni put ni 1994., ni 1995. godine, a također ni takvu potvrdu. Na svakom od dokumenata jasno je trebalo naznačiti i inicijale daktilografa, odnosno administratora, te osobe koja je dokument pregledala i parafirala. Tu nije smjelo biti iznimke. Za ostvarenje statusa HRVI-ja na osnovi stradavanja pri povratku s borbenog položaja, također, trebala je postojati vrlo opsežna dokumentacija, trebalo je proći cijeli niz razina u postupku njegova ishođenja. Zbog toga je ta priča krajnje nejasna, to prije što je u to vrijeme bojišnica mirovala, bio je na snazi “Zagrebački sporazum”, oružje je bilo udaljeno 20-ak kilometara i nije bilo borbenog djelovanja – zaključio je umirovljeni brigadir Kotlar.
Protiv Marina Mijata i 50-godišnjeg Unešićanina, Policijska uprava šibensko-kninska podnijet će Državnom odvjetništvu kaznenu prijavu za prijevaru, odnosno pomaganje u počinjenju prijevare.