Od 5000 do 6000 tona maslina, koliko se očekuje ove godine na zadarskom području, pobrano je oko 70 posto, a još otprilike jedna trećina treba biti pobrana i prerađena u maslinovo ulje, procjenjuju u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori u Zadru.
– Prosječan je randman oko 12 posto, što je znatno bolje od prvih rezultata kad su masline “plaćale” 8, 9 ili najviše 10 posto. Sada su već uobičajeni rezultati od 15 ili 16 posto, a što se tiče kvalitete, ulja su uglavnom harmonična, nisu prepikantna – premda je to dobra osobina ulja – a čemu su pridonijele velike količine oborina koje su stvorile organoleptički nešto blaža ulja od uobičajenih – kaže voditeljica službe Gordana Dragun, dipl. ing. agr.
Ove su godine maslinari ostali bez subvencija od 1,3 kune po kilogramu prerađenih maslina, ali oni koji svoje ulje prodaju “preko računa” mogu računati na 10 kuna potpore za svaku litru ulja.
Uljare, koje su prije desetak dana radile uglavnom u jednoj ili dvjema smjenama, sada su pojačale intenzitet rada pa neke melju i u tri smjene, čak i noću, premda vrijeme još uvijek ne ide beračima u prilog jer kiša znatno otežava berbu.
Ljudi koriste svaki slobodan dan, pogotovo vikendom, za berbu maslina, ali posao još nije gotov, pogotovo za one koji tradicionalno potapaju svoje masline u more, s čime se struka već odavno ne slaže. Bilo bi zanimljivo negdje dobiti podatak koliko se takvih maslina preradi u ulje, međutim, nitko ne vodi takvu evidenciju.
Za vlasnike uljara najvažnije je da su plodovi zdravi, odnosno da nema truleži, što može ugroziti kvalitetu ulja drugih maslinara.
– Ovo će, sve u svemu, ipak biti zadovoljavajuća maslinarska godina. Kad znamo da smo se najprije u veljači suočili s jednom od najvećih zima posljednjih desetljeća, a potom smo imali već drugu godinu zaredom strašnu sušu koja je potrajala skoro do jeseni, možemo biti zadovoljni rezultatima. S tim što je kvaliteta naših ulja i dalje ostala jako dobra – kaže Gordana Dragun.
Ono što se prije nekoliko mjeseci činilo nemogućim, sada je postalo posve izvjesno – iza nas je dobra maslinarska godina u nikad težoj godini za poljoprivredu.
Ulje je potrebno dostaviti u zelenim staklenim bocama od 0,5 litara. Po svakom uzorku plaća se 100 kuna, a osoba za kontakt je Tomislav Glavić, predsjednik Udruge vinogradara i vinara u Nadinu, na broj mobitela 098/429-111.