Katalonci su danas na parlamentarnim izborima birali zastupnike za parlament tog autonomnog područja u sastavu Španjolske.
Međutim, današnji izbori su u mnogo čemu značajniji od običnih parlamentarnih izbora jer će se već na njima odlučiti o prvim koracima o odcjepljenju od Španjolske. Naime, sadašnji predsjednik Katalonije, Artur Mas iz stranke CIU, najavio je da će, u slučaju izborne pobjede, u sljedećem četverogodišnjem mandatu raspisati referendum o odcjepljenju.
Katalonci za odcjepljenje
Nakon prebrojane gotovo polovice glasova očito je da je CIU dobio manje od očekivanoga, odnosno dobio je tek 47 od 135 zastupničkih mjesta. Međutim, 21 mjesto bi, prema sadašnjim rezultatima, trebala dobiti lijevo orijentirana stranka ERC koja se također zalaže za odcjepljenje. Petnaestak mjesta bi zauzele još dvije manje stranke koje se zalažu za neovisnu Kataloniju. Dakle, vodeća stranka nije osigurala parlamentarnu većinu, ali će to najvjerojatnije uspjeti koaliciji stranaka koje dijele najvažniji cilj – samostalnu Kataloniju, javlja BBC.
Dosadašnje ankete pokazale su da većina Katalonaca snažno podupire stranke koje se zalažu za potpunu autonomiju toga područja, prije svega zbog, kako ocjenjuje RT, financijskih problema. Naime, Katalonija Madridu godišnje plaća oko 16 milijardi eura poreza više nego što dobije natrag od središnje vlasti, zbog posebnih rezova i mjera štednje zbog kojih se jedno od najbogatijih španjolskih područja na kraju također našlo u dugu od oko 49 milijardi eura. Ljutnja zbog financijske nepravde dovela je do najvećeg separatističkog prosvjeda od 1970-ih pa se na masovnom prosvjedu 11. rujna, na Nacionalni dan Katalonaca, okupio čak 1,5 milijun ljudi.
“To nije pravedno, mi smo ti koji u gospodarskom smislu dajemo sve od sebe i ne možemo preuzeti na sebe sve mjere štednje kada je središnja vlast ona koja sve potroši, i to ne na najbolji način”, rekao je glasnogovornik CIU-a Marc Guerrero.
Pravo glasa ima više od pet milijuna ljudi koji biraju 135 zastupnika. Četiri sata nakon otvaranja birališta odaziv birača je dosegao rekordnu razinu i iznosio 29,35 posto. Na izborima 2010. odaziv je bio u prva četiri sata bio 24,79 posto.
“Odcjepljenje bi moglo dovesti do građanskog rata”
Neki poznati Španjolci, kao i središnja vlast, upozoravaju da bi odcjepljenje bilo ilegalno i moglo dovesti do građanskog rata. Šef Španjolskog vojnog udruženja pukovnik Leopoldo Sanchez nedavno je u izjavi za nizozemsku televiziju Niewsur rekao da Španjolska “ima pravo proglasiti ratno stanje” u slučaju “separatističkih prijetnji”. Katalonski parlamentarci su oštro uzvratili nazvavši takvu retoriku fašističkom.
“Naravno da Ustav ne dopušta separatizam i ishod čitave situacije je poprilično nepredvidiv. Rekao bih da će, bez obzira na rezultat, odnosi između Barcelone i Madrida biti ugroženi te možda čak i postati nasilni. Katalonija je ključno španjolsko industrijsko područje, jedino koje se eventualno može natjecati s ostatkom Europe”, rekao je politički analitičar Paolo Raffone za RT.
Katalonija je španjolska autonomna zajednica koja je priznata kao nacija u svom Autonomnom statutu i zaštićena španjolskim Ustavom koji joj priznaje i jamči pravo na autonomiju. Najveći grad je Barcelona.