Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u Hrvatskoj u 2011. izdano je 6.435 odobrenja za uporabu građevina, što je za 3,4% više nego u 2010.
Prema vrstama građevina, 90,2% od ukupno izdanih odobrenja za uporabu građevina izdano je za zgrade, a 9,8% za ostale građevine.
Prema vrstama gradnje, 79,8% odobrenja za uporabu građevina izdano je za novogradnju, a 20,2% za rekonstrukcije. Umjesto 6.223 uporabnih dozvola, izdano je 6.435.
Zadarska županija
Od toga je u Zadarskoj županiji izdano 456 odobrenja, što je nešto više od sedam posto od ukupnog broja u zemlji. Od toga je 379 odobrenja za stambene zgrade, a od ostalog vrijedi spomenuti 21 odobrenje za razne vidove cjevovoda i infrastrukture. Od ukupnog broja što stambenih što ostalih zgrada i gradnji 410 se odnosilo na novogradnje, a ostatak na rekonstrukcije.
U zemlji je odobrenjima “pokriveno” 2,5 milijuna četvornih metara površine, odnosno čak 9,6 milijuna prostornih metara (volumena) gradnje. Na odobrenja u Zadarskoj županiji otpada 173.000 prostornih metara, odnosno opet približno sedam posto od odobrenog u zemlji.
Stambeni “rekorderi”
Od 11.357 izdanih odobrenja za stanove u cijeloj zemlji površine 950.000 metara na Zadarsku županiju otpadalo je 1.231 stan ukupne površine 100.000 četvornih metra. Znači, Zadarska županija sa čak 11 posto sudjelovala je u gradnji stanova za koja su izdane uporabne dozvole. Samo Zagreb sa 2.271 i Splitsko-dalmatinska županija sa 1.600 stanova imale su veći broj od Zadarske županije. Treće mjesto po izgradnji stanova višestruko nadmašuje udjel ove županije u stanovništvu Hrvatske.
Kada je u pitanju broj izgrađenih stanova s odobrenjem za uporabu to je i najznačajniji udjel Zadarske županije u cijelom ovom prikazu graditeljskog posla.
Rang Zadarske županije
Kada su u pitanju ukupna izdana odobrenja za uporabu građevina daleko najviše ih je u Istarskoj županiji, dok je Zagreb tek na drugom mjestu, ali je bitna razlika u veličinama, odnosno površinama. Gledano po površinama zgrada za koje su odobrenja izdana s gotovo 470.000 četvornih metara dominira Zagreb, a slijede ga Osječko-baranjska, Splitsko-dalmatinska, Istarska, Primorsko-goranska pa tek onda Zadarska.
Krizom skrhana Zadarska županija čije graditeljstvo tone već godinama, kao i sve ostalo u zemlji, ipak se i u takvim uvjetima zadržava među najintenzivnijim područjima gradnje u zemlji. Ili bi možda bolje bilo kazati među područjima gdje gradnja nije potpuno zamrla. U ovim je pokazateljima Zadarska županija prisutna sa 7 pa i preko 10 posto (broj i površina stanova), dok je u stanovništvu i gospodarstvu ispod četiri ili nešto iznad tri posto. Naravno da to u najvećoj mjeri valja zahvaliti “položajnoj renti Mediterana”, jer je jasno da je znatan dio gradnji sračunat na kupce s drugih područja u formi vikendica, apartmana, odnosno stanova za odmor, a ne potreba domicilnog stanovništva.