Ministarstvo graditeljstva i prostornog planiranja pokreće veliku medijsku kampanju kojom se pozivaju građani da poštuju rokove za podnošenje zahtjeva za legalizaciju nezakonito izgrađanih objekata. Onima koji već imaju rješenja o rušenju rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju istječe 31. prosinca, a ostali imaju vremena do 30. lipnja iduće godine.
Promotivni spot za rokove legalizacije, koji će se uskoro početi prikazivati, Hrvatska televizija prva emitira.
U povodu te medijske kampanje gošća HTV-ova Dnevnika bila je resorna ministrica Ana Mrak Taritaš. Ministrica graditeljstva i prostornog uređenja komentirala je problem koji se u Hrvatskoj zapravo nikada nije riješio. Bilo je pokušaja, no prema prostoru, najvrjednijem hrvatskom resursu, i dalje se odnosima kao da nije naš.
Splitsko-dalmatinska županija ima najviše obalnog i otočnog prostora čije je očuvanje od državnog interesa. U tijeku je javna rasprava o izmjenama i dopunama županijskoga prostornog plana. Čini se da često bez razloga strahujemo od devastacije prostora. Naime, poražavajuće zvuči podatak da se od postojećih 90 izdvojenih turističkih zona ne gradi – nijedna!
Ministrica je komentirala i rogozničku ispostavu Odjela za prostorno uređenje i gradnju, koja je zatrpana zahtjevima za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata. Podneseno ih je više od 1000, a riješeno oko 400. Tako tisuće nelegalnih objekata preko noći postaju zakonite. S više od dvije i pol tisuće objekata izgrađenih bez dozvole, Rogoznica je, uz Vir, postala hrvatska “perjanica” nelegalne gradnje. I apsurda vezanih uz nju. Država je ovdje 2006. srušila 54 bespravno sagrađene kuće, a zatim je, za nekoliko godina, na istom mjestu dopustila gradnju. Oni kojima se rušilo danas od države traže odštetu.