Od početka cijepljenja protiv gripe 14. studenoga do jučerašnjeg dana na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (Higijenski) protiv gripe se cijepilo oko 1000 osoba, što je nešto manje u odnosu na prošlu godinu u istom razdoblju. Cijepe se uglavnom starije osobe, koje takvo cjepivo uzimaju već dugi niz godina, i to najviše kronični bolesnici. Od svih cijepljenjih oni su zastupljeni s više od 90 posto.
– Cijepljenje su obavili i djelatnici policije, pretežno radnice šalterske službe, jer su najviše u doticaju s ljudima, a cijepili su se i članovi nekih sportskih klubova – kazuje dr. Dijana Nonković, šefica Epidemiološke službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Negativna propaganda
Ove godine, za razliku od nekih prijašnjih godina, naručeno je manje doza cjepiva. Tako je za proteklu sezonu gripe bilo naručeno oko 60 tisuća doza, dok je za ovu naručeno “samo” 28 tisuća doza cjepiva za gripu A i gripu B, koje će biti zastupljene ove godine.
– Upravo se toliko, oko 27 tisuća osoba u našoj županiji, i cijepilo protiv gripe prošle sezone, a od toga 17 tisuća umirovljenika. Pa smo stoga naručili i toliko doza za ovu sezonu jer ne želimo da nam cjepiva ostaje. Od 28 tisuća doza cjepiva za ovu sezonu, oko 20 tisuća doza cjepiva otišlo je liječnicima obiteljske medicine, diljem županije.
Oko 500 doza otišlo je i u KBC Split, dok je preostalo cjepivo ostalo kod nas na Higijenskom. Cjepivo protiv gripe nije opasno i ono se već više od 50 godina upotrebljava diljem svijeta i od tog se cjepiva ne može dobiti gripa, kako neki kazuju – kazuje dr. Nonković.
Protekle sezone gripe u Splitsko-dalmatinskoj županiji ostalo je neiskorišteno oko 33 tisuće doza cjepiva, što je gubitak od 1,38 milijuna kuna, jer svako cjepivo košta 42 kune. Zbog toga je ove godine naručeno onoliko doza cjepiva koliko bi zaista moglo biti iskorišteno.
Korist i šteta
Cijepiti se ili ne? – pitali smo i prof. dr. Nikolu Bradarića, predstojniku Klinike za infektologiju KBC-a Split.
– Supruga, ja i naša djeca od 16 i 17 godina cijepili smo se. To vam je dovoljan odgovor što ja mislim o cjepivu protiv gripe. Moram istaknuti da zasada nema gripe, nije zabilježen još ni jedan slučaj – kazuje prof. dr. Bradarić.
A zbog čega se onda ljudi, ipak, iz godine u godinu sve manje cijepe protiv gripe?
– Razlog je vrlo jednostavan. Zbog toga što su mediji i kvazidoktori, koji misle da se razumiju u profilaksu, napravili negativnu propagandu o cijepljenju. Svaki lijek, a cjepivo spada u lijekove, donosi i korist i štetu. No, kad propisujemo neki lijek, odlučujemo se između koristi i štete.
Ako je šteta veća od koristi, tada lijek ne prepisujemo, a ako je korist veća od štete, onda ga prepisujemo. Ako će od gripe u SAD-u umrijeti 13.500 osoba, a recimo njih 50 će, nakon cijepljenja, oboljeti od Guillain-Barre sindroma (imunološka bolest živčanog sustava), naravno da ćemo propisati cijepljenje jer ćemo na taj način spasiti mnoge živote – zaključuje dr. Nikola Bradarić.