Naišli ste na popust u prodavaonici, no trgovac vam naplaćuje proizvod po redovitoj cijeni i ne želi vam omogućiti da se žalite. Problem je to na koji imate pravo reagirati prigovorom, a u slučaju da vam trgovac to ne omogući, mogao bi biti kažnjen i do 100 tisuća kuna.
Dvadesetdevetogodišnja M.P. ovih je dana u jednoj prodavaonici cipela doživjela neugodno iskustvo koje je trgovca, da je bila osvetoljubiva, moglo stajati i 100.000 kuna!
“Iako je uz cipele koje sam odabrala stajala niža cijena, prodavačica mi ih je htjela naplatiti 20 posto skuplje, tvrdeći da kasa pokazuje višu cijenu. Zatražila sam mail na koji mogu napisati prigovor, ona je nešto petljala, nije znala, počela je usluživati druge kupce i na kraju sam se poklopila ušima i izašla”, ispričala je 29-godišnjakinja za Večernji list iznijevši tako na svjetlo dana problem prava kupca na prigovor koji neki trgovci očito ignoriraju.
Inspektori ‘češljaju’ trgovine
Naime, kupcu bi u slučaju da je nezadovoljan, trgovac trebao omogućiti podnošenje prigovora. Trebali bi to učiniti ili u prodajnom prostoru ili putem pošte, telefaksa ili elektroničke pošte. “Ne omoguće li to trgovci potrošačima, gospodarski inspektor može donijeti prekršajni nalog ili podnijeti prijavu Prekršajnom sudu protiv trgovca”, poručuju iz Državnog inspektorata dodajući kako trgovac kupcu na prigovor mora odgovoriti u roku 15 dana. Ne učini li to prodavaonica odnosno pravna osoba plaća kaznu od 10.000 do 100.000 kuna, odgovorna osoba u pravnoj osobi od 10.000 do 15.000 kuna, a za fizičku osobu od 5.000 do 15.000 kuna.
Upravo zbog problema vezanih uz prigovore inspektori su od početka godine do 20. studenog podnijeli optužne prijedloge za 397 prekršaja. Kupcima savjetuju da prilikom prigovaranja izbjegavaju telefonsku i usmenu komunikaciju te da za svoj prigovor ostave pisani trag. Trgovac, pak, mora pisanu evidenciju prigovora potrošača čuvati najmanje godinu dana.