Objavom Registra branitelja, naivci su pomislili da će oni koji su nelegalno stekli invalidske mirovine “iz rata”, bez njih i ostati, dapače, da će morati vratiti novac koji su godinama primali i kazneno odgovarati. Ista je nada probuđena i prije mjesec dana kada je ministar rada i socijalne skrbi Mirando Mrsić, najavio je da se ide s revizijom mirovina koje su „evidentno dobivene temeljem korupcije i potplaćivanja”, ali i ostalih koje su nastale tijekom mandata Drage Rubala optuženog za davanje lažnih mirovina.
Podsjetimo, dr. Rubala, bivši načelnik Odjela medicinskog vještačenja HZMO-a i voditelj TV emisije za ljubitelje narodne glazbe na Z1, osuđen je na dvije godine zatvora jer je „sređivao” mirovine onima koji na njih nisu imali pravo. Rubala i glavni mu suradnik, ovlašteni vještak varaždinske područne službe HZMO-a Ivan Ostoić, organizirali su skupinu koja je od kolovoza 2010. do listopada 2011. godine u Varaždinu i Zagrebu za mito od 1750 do 7500 eura falsificirala nalaze i vještačenja.
Ministar Mrsić je, što je još važnije, najavio kako će Zavod za mirovinsko osiguranje krenuti s revizijom kako bi svi za koje se dokaže da su mirovinu dobili nezakonito, vratili dobiveni novac. Zvuči lijepo, no pitanje je, je li takvo što moguće provesti i u praksi?
– Rješenja o mirovinama su upravni akti i ako su svi rokovi za žalbu na njihovo donošenje protekli, dakle, ako nitko na njih u tom vremenskom razdoblju nije imao nikakvih primjedbi, ona su pravomoćna i konačna, što znači da takve mirovine njihovim korisnicima nitko ne može oduzeti – kazala nam je splitska odvjetnica Meri Pavasović Blaslov.
I ranije se pisalo i govorilo o oduzimanju lažnih vojnih mirovina, no pravni su stručnjaci upozoravali da je to nemoguće jer se radi o svojevrsnim „stečenim pravima”, pa bi, ako se to zaista i provede, Hrvatska mogla završiti pred sudom u Strasbourgu. Bivši pomoćnik ministra obrane Pero Kovačević, upozorio je nedavno javnost da se po pitanju lažnih umirovljenika ne može napraviti ništa, jer su rješenja o njihovim mirovinama pravomoćna, konačna i izvršna zbog proteka roka za žalbu od tri godine.
Kovačević je ustvrdio da Državno odvjetništvo i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje godinama raspolažu informacijama prema kojima je najmanje 5100 invalidskih mirovina podijeljeno nezakonito, ali ništa nije poduzeto da se na vrijeme ta rješenja o mirovinama sudski ospore.
U svome blogu ‘Zagrebancija’ Kovačević je napisao da objavljivanjem Registra branitelja nitko tko je na nezakoniti način stekao nepripadajući status hrvatskog branitelja – neće nezakonito ostvarena prava, poput mirovine i osobne invalidnine – izgubiti, i to zato jer zakonom nije predviđeno niti regulirano postupanje, odnosno revizija u slučaju opravdane sumnje i dokaza da je netko stekao status branitelja koji mu ne pripada i nezakonito ostvario prava poput mirovine, osobne invalidnine ili stana.
– Što može DORH kad dobije prijavu da je netko lažno stekao status branitelja? Ništa. Zašto ništa? Zato što su branitelji uvedeni u Registar na temelju službene evidencije i potvrda zapovjednika, odnosno Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova da su branitelji, napisao je Kovačević.
Inače, prema podacima HZMO-a iz 2010. godine, u Hrvatskoj je 333.367 osoba primalo invalidsku mirovinu, od kojih je 78.812 umirovljenika invalida HV-a i HVO-a.