Udruga “Ravni Kotari” reagirala je na HTV prilog iz Šibenika o deponiji Crno brdo u kojem se tvrdi kako se otpad troske dovodi iz Šibenika.
Međutim, predsjednik udruge Zdravko Belušić upozorava i da je velik dio tog materijala dovezen na divlje odlagalište u selo Biljane Donje u Zadarskoj županiji samo nekoliko metara od stambenih kuća i plodnog poljoprivrednog zemljišta.
Taj deponij pogrdno je nazvan “Crno Brdo”. Time je učinjen neshvatljiv “ekocid”, kao prvo, narušilo je sliku seoskog okoliša jer se to visoko brdo vidi iz svih okolnih sela, kao drugo, vjetar i kiša raznose crnu prašinu po okolišu. Postoji realna opasnost da se zagade podzemne vode jer se radi o Vodozaštitnom području. U obližnjim selima nema gradskog vodovoda pa je prikupljenje kišnice jedini izvor za kućanstva i navodnjavanje poljoprivrednih površina. Time su vlasnici okolnih kuća bili prisiljeni ne skupljati kišnicu pa su gurle ( oluke ) morali isključiti iz dovoda u gusterne. To je bio savjet iz Centra za javno zdravstvo jer su neki pojedinci nosili vodu pomiješanu sa spornom troskom na pregled i analizu te im je savjetovano da se takva voda nikako ne koristi. Sada ti mještani moraju kupovati vodu i dovoziti je cisternama. U blizini “Crnog Brda” nalaze se najplodnija polja se ekološkim projektima, kao što je EKO-selo Nadin koji ima certifikat najekološkijeg sela u Hrvatskoj. Navedeni materijal navožen je pod izlikom da će se nasipavati u buduću trajektnu luku Gaženica, no znalo se da taj materijal ne smije biti nasipavan u more.
EKO-Udruga u nekoliko navrata upozoravala je nadležne službe i medije o tom nečuvenom “ekocidu” ali nije bilo odjeka od nadležnih službi, ustvrdio je Belušić uz apel medijima.