– Utvrdivši nezakonito postupanje Škole, prosvjetna je inspekcija već izrekla određene mjere, koje kao posljedicu imaju prestanak nezakonito zasnovanog radnog odnosa te će se do okončanja inspekcijskog postupka poduzeti i druge radnje uključujući i one kojima se sankcioniraju odgovorne osobe Škole, kazali su nam iz Ureda za odnose s javnošću Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
VIDEO: Roditelji se usprotivili otkazima nastavnicama
Otkazi nastavnicama koje su radile već godinama na određeno
Prema tome, zbog otkaza podijeljenih u Osnovnoj školi Krune Krstića, odgovarat će i ravnateljica Jasmina Matešić koja se trenutno nalazi na porodiljnom dopustu, a mijenja je zamjenica ravnatelja Tatjana Zorić.
– Inspekcija ce završetku nadzora poduzeti mjere prema odgovornoj osobi sukladno utvrđenim činjenicama, a na temelju zakonom utvrđenih ovlasti, poručili su iz ministarstva, dodajući kako Prosvjetna inspekcija može razriješiti ravnatelja.
No, bez obzira na eventualnu odgovornost za koju bi mogla odgovarati ravnateljica Matešić zbog nezakonito sklopljenog ugovora o radu, odgovornost postoji i za radnika, a iz ministarstva su napomenuli kako nezakonito sklopljen radni odnos nije moguće održati.
– Radnica kojoj je prestao radni odnos može se ponovno kandidirati za to radno mjesto, ali u zakonitom postupku, poručili su iz ministarstva.
Franko Kotlar, odvjetnik nastavnice Zorke Bebić Tokić kaže kako su uložili žalbu na nalaz Prosvjetne inspekcije te da spornim smatraju dio nalaza u kojem piše kako „žalba ne odgađa izvršenje”. Istaknuo je kako je i pitanje koji se zakon provodi, budući da je njegova stranka u radnom odnosu bila duže od tri godine. Nakon nalaza inspekcije nastavnica Bebić Tokić morat će potpisati otkaz, a ono što traže je poštivanje procedure i otkaz uz suglasnost Školskog odbora.
– Školski odbor se mora sastati, a to nije učinjeno. Prema nalazu prosvjetne inspekcije dvije su obveze, jedna je da se otkaže ugovor, a druga da se raspiše natječaj. U međuvremenu nastavnica može potpisati ugovor na 60 dana, a normalno bi bilo da osoba koja radi šest godina i nije povrijedila radni odnos odradi tih 60 dana te da se nakon toga raspiše natječaj na kojemu bi mogla dobiti posao, kazao je odvjetnik Kotlar.
– Škola nije prijavila potrebu za radnikom mjesno nadležnom uredu državne uprave, a što je propisano kako bi se omogućilo zbrinjavanje radnika koji se nalaze u evidenciji viškova radnika koju vodi nadležni ured. Nadalje, Škola nije niti raspisala natječaj, a što je dužna u slučaju da ne postoji odgovarajući višak. Na taj je način izravno povrijeđen Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi i propisana transparentnost zapošljavanja u javnoj službi, kazali su iz ministarstva.