Za potrebe Zadarske županije Zavod za zapošljavanje u Zadru te Županijska razvojna agencija proveli su jedinstveno istraživanje među bivšim učenicima srednjih škola kako bi se doznalo jesu li usklađeni školski programi i tržište.
Istraživanje je provedeno na generaciji 2008/09, dvije godine poslije, a usporedilo se s prvim istraživanje prethodne generacije.
Uzorak od 569 ispitanika odgovorilo je gdje su danas, a rezultati su odraz društvene krize, ali i manjkavosti školskog sustav. Čak 56.7 posto njih je kazalo kako im je školovanje bilo beskorisno, a 72 posto nezaposlenih nije aktivno kod traženja posla.
U prvoj generaciji je 54 posto učenika nastavilo studiranje, u drugoj, nakon uvođenja državne mature, njih 49 posto se dalje školuje.
Najviše ih studira na Sveučilištu u Zadru, uglavnom društvene znanosti a najmanji je postotak prirodnih ili umjetničkih studija. Koliko njih će završiti trebalo bi pokazati ispitivanja za pet godine.
Od ostalih koji su završili srednju školu 30 posto ih je nezaposleno, a 21 posto zaposleno.
Paradoksalno je kako oni koji su završili strukovne škole sve teže nalaze posao. Gotovo polovicu i više njih je bez posla više od dvije godine. No, kod jedne i kod druge generacija aktivnost traženja posla je poražavajuća, a da polovica njih ne zna odgovoriti što je tome razlog.
Rezultati su pokazali i kako je u drugoj generacije sve više onih koji se zapošljavaju na određeno vrijeme. U prvoj generaciji plaće od tri do 4 500 kuna iznosile su 58 posto, u drugoj je ima 34 posto zaposlenih ispitanika. .
Čak 30 posto njih bi mijenjalo posao. I dok 61 posto gimnazijalaca smatra da je kroz obrazovanje dobro pripremljeno na budući životni poziv, učenici iz strukovnih škola ne dijele to mišljenje.
U Zavodu za zapošljavanje ne mogu im puno pomoći jer svega je troje njih koji rada na profesionalnoj orijentaciji s 2000 učenika, a ne postoje testovi koji bi odredili njihove sklonosti, pojasnila je Višnja Perin na skupu u Domu županije kojem se odazvalo tek dvoje ravnatelja i četvoro predstavnika srednjih škola. Sociolog mr. Dubravko Bacalja ustvrdio je kako ispitani učenici nemaju velike koristi od završenog školovanja jer su mnogi od njih kazali kako posao koji sada rade mogu apsolvirati u mjesec dana. Naravno, da većina zapošljava se na mjestima za koja nisu školovani, zaključio je Bacalja.