Skupština Zadarske županije brzopotezno je prihvatila izmjene županijskog Statuta prema kojima ubuduće neće više biti vijećnika biranih kao predstavnika manjina. Ivica Erlić je u ime Odbora za Statut i Poslovnik predložene izmjene, prema kojima se broj vijećnika sa sadašnjih 45 smanjuje na 41, obrazložio rezultatima popisa stanovništva i odredbama Zakona o lokalnim izborima.
Prema službenim rezultatima popisa stanovništva, srpska nacionalna manjina je zastupljena s 4,81 posto u stanovništvu Zadarske županije, dakle manje od pet posto, što je granica za razmjernu zastupljenost.
Protiv ovakvog prijedloga prosvjedovala je Koordinacija nacionalnih manjina, a posebno Vijeće srpske nacionalne manjine. Veselko Čakić (SDSS) obrazložio je neslaganje s ovakvim izmjenama Statuta odredbama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, prema kojima broj članova manjine u predstavničkom tijelu proizlazi ne samo iz postotka u popisu stanovništvu, nego i iz umnoška s brojem članova predstavničkog tijela.
U slučaju Zadarske županije to znači da srpska manjina ima pravo na minimalno jednog predstavnika (4,81% x 41 = 1,97).
Natpolovična većina svih vijećnika
Čakić je uz to rekao kako nikome ne bi smetalo da se 20 godina nakon rata pokaže dobra volja da se Srbi koji su ovdje već stoljećima izvuku iz političkoga geta, da im se da dva-tri vijećnička mjesta. “Predstavnici Srba dosad nisu bili protiv nikakvih bitnih odluka, bili smo kooperativni”, rekao je Čakić.
No župan Stipe Zrilić je rekao kako se ovdje samo provode odredbe zakona, a drugo bi bio politički dogovor. Neće se, rekao je župan, ništa bitno poremetiti da se to nakon konzultacije naknadno primijeni.
Izmjene Statuta su nakon toga usvojene s 30 glasova za, a samo su dva vijećnika SDSS-a bila protiv.
Zanimljivo je primijetiti kako Statut ne bi prošao u slučaju da je oporba bila protiv jer je za odluku trebala natpolovična većina svih vijećnika.
Predstavnik srpske manjine sa stranačke liste
Prema odredbama Ustavnog zakona, dakle, među 41 vijećnika Županijske skupštine mora biti minimalno jedan vijećnik srpske nacionalne manjine. Ako SDSS ili DPS ne prođu izborni prag, taj vijećnik će doći s liste stranaka koje prijeđu prag i imaju kandidate iz srpske manjine na listi.