Zadarski fotograf Filip Brala posljednjih dana je na Islandu, otoku vatre i leda, gdje s fotografskom opremom „lovi” sjevernu polarnu svjetlost – auroru borealis. Nema sumnje kako ćemo i ovoga puta imati što vidjeti na njegovim fotografijama, iako tek nakon što se vrati s putovanja. Osim sjaja na noćnom nebu, Filip nam je rekao kako će s Islanda donijeti još mnoštvo interesantnih fotografija.
– Na Island sam se odlučio doći prvenstveno zbog fotografiranja aurore borealis, ali također i zbog ostalih prirodnih ljepota kao sto su vodopadi iza kojih možeš šetati, plava laguna koja nudi jedan od najboljih spa tretmana na svijetu, zatim penjanja po glacieru, gejzira. Uglavnom tu sam zbog prirode i odmora. Trošak snosim sam u potpunosti. Imao sam sreće uhvatiti fenomen to jest vrlo rijetki oblik aurore kojeg na sjeveru nazivaju kruna, kaže nam Filip dodajući kako je obišao dio zapada i dio sjevera, a ovih dana kreće na jug.
S njegovog putovanja za sad imamo samo jednu fotografiju, no nakon njegova skorog povratka vjerojatno ćemo imati priliku vidjeti i više.
Sjeverna polarna svjetlost je pojava koja nastaje nakon oluja na površini sunca, a neke od čestica završe u zemljinom magnetskom polju. Čestice dodiruju vanjski dio atmosfere na visini od oko 100 km iznad površine zemlje, a energija se otpušta tijekom procesa koji je identičan onome koji se događa u svjetlosnoj cijevi. Polarna svjetlost je osobama vidljiva poput trepereće svjetlosti koja je najčešće zelene boje, ali ponekad se mogu vidjeti tragovi ružičaste ili bijele oko rubova. Rjeđa pojava je kada se vidi ljubičasta ili crvena svjetlost.
Ova pojava izazivala je i sujevjerje te su autohtoni pripadnici naroda Sami vjerovali da je sjeverna polarna svjetlost Bog, a lokalni pripadnici naroda Tromsø ne bi mu se usudili mahnuti od straha da će biti oteti.