Na novom prosvjednom skupu bivših zaposlenika tvrtke Croatia Zadar Line u stečaju prozvan je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i pravna država, a radnici zahtijevaju da se nakon više od 12 godina konačno riješe njihovi problemi.
– Prozivam DORH i USKOK, već je trinaesta godina da se ništa ne poduzima s tvrtkom Croatia Zadar Line, a imamo sve čiste papire, kao i demanti predsjednika Nadzornog odbora Ivana Grabića. Nitko ne vodi brigu o krugu koji je “Čazma” okupirala. Prozivam i Bajića, ne znam što 13 godina radi. Neka napokon profunkcionira pravna država, kazao je Predrag Dušević, zamjenik sindikalnog povjerenika.
Pred nadležnim sudom pokrenut je novi postupak za isplatu otpremnina, a Vedran Uranija, pravni zastupnik SSSH čak je najavio kako postoji mogućnost da obavijeste Europsku komisiju o tome kako se postupak vodi tolike godine.
– Prije osam dana Trgovačkom sudu podnijeta je tužba sa zahtjevom da se ljudima isplate otpremnine, a uz to je data požurnica DORH-u, USKOKU i Vrhovnom sudu RH da se riješi problemi starog kolodvora u Zadru te onih u Obrovcu i Benkovcu. Tražimo hitno okončanje tih postupaka koji su vrijedni 70 milijuna kuna. Cilj ovoga prosvjeda je da se ukaže na to da su ponovno pokrenuti postupci nakon što su ljudi izigrani od bivših predstavnika i države, kazao je Uranija dodajući kako se nadaju da će namaknuti sredstva iz ovih postupaka te će ubrzavati postupke.
Ivan Bucić, član povjereništva sindikata i član koordinacijskog odbora napomenuo je kako je štetan ugovor s kojim su prevareni i izigrani radnici sklopljen između Čazmatransa i Croatia Zadar Line te je prozvao nekadašnjeg direktora Branka Katića.
– On je za umjetni dug prema Čazmi, od 4,7 milijuna kuna, potpisao našu imovinu od 70 milijuna kuna, kazao je Bucić.
Radnici su spomenuli i predsjednikovu izjavu te su prokomentirali kako bi zasukali rukave, da imaju gdje te se ponovno zapitali gdje su USKOK, Državno odvjetništvo i ima li pravne države. Podsjetili su i kako je Ivan Grabić, predsjednik Nadzornog odbora dao ostavku te sudu poslao pismo u kojemu je popisao nepravilnosti, no kako su rekli, sud do sad nije napravio ništa. Istaknuto je kako radnici potražuju tri milijuna kuna, koji mogu biti namireni ukoliko bi se postupci riješili.