/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
Zadar će se i ove godine priključiti obilježavanju Svjetskog dana bubrega 2013. u Hrvatskoj s tradicionalnom akcijom mjerenja krvnog tlaka i šećera u krvi.
Akcija će se održati sljedeći tjedan, u četvrtak 14.03. na Narodnom trgu, a više o njoj rekla nam je Agata Verbič.
Zašto obilježavamo Svjetski dan bubrega?
Cilj obilježavanja Svjetskog dana bubrega je podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega i širenje poruke da je kronična bolest bubrega česta, štetna i da se može liječiti.
Jeste li znali…?
Da u našem tijelu cirkulira oko 5 litara krvi. Naši bubrezi čiste svu krv otprilike 40 puta dnevno. To je ukupno 200 litara krvi. Bubrezi iz krvi odstranjuju otpadne tvari koje se izlučuju mokraćom.
Svaka deseta odrasla osoba ima neki oblik oštećenja bubrega. U 90% bolesnika bolest bubrega ostaje neprepoznata do konačnog zatajivanja bubrega.
Zašto su bubrezi važni?
Bubrezi su izuzetno važni za naše zdravlje i kvalitetu života. Ne samo da oni čiste naš organizam nego i reguliraju krvni tlak, održavaju čvrstoću kostiju i stimuliraju stvaranje crvenih krvnih zrnaca koja nose kisik po tijelu.
Što se dogodi kada su bubrezi oštećeni?
Kad postupno oslabi sposobnost bubrega da pročišćavaju krv i da iz nje odstrane otpadne tvari, govorimo o kroničnoj bolesti bubrega. To je ”tiha” bolest koja obično nastane neprimjetno bez znakova i upozorenja.
U svojoj konačnici zahtjeva liječenje dijalizom ili transplantaciju bubrega.
Povišen krvni tlak i šećerna bolest najčešći su uzroci nastanka oštećenja bubrega.
Hipertenzija (povišeni krvni tlak) je čimbenik za nastanak bubrežnog oštećenja te bolesti srca i krvnih žila. Svaki četvrti čovjek s povišenim krvnim tlakom obolijeva od kronične bubrežne bolesti.
Svaki treći bolesnik sa šećernom bolešću obolijeva od kronične bubrežne bolesti.
Što možete učiniti?
Oštećenje bubrega može se otkriti rano i jednostavno pretragom mokraće, krvi i mjerenjem krvnog tlaka. Moguće je usporiti i čak zaustaviti napredovanje oštećenja bubrega. Ranim otkrivanjem i liječenjem povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, mijenjanjem loših životnih navika kod bolesnika ne samo da usporavamo i/ili zaustavljamo napredovanje bubrežnog oštećenja prema konačnom zatajenju nego i značajno smanjujemo pojavnost srčanožilnih bolesti koje su najčešći uzrok prerane smrti u Hrvatskoj i svijetu.
Ovogodišnje aktivnosti obilježavanja Svjetskog dana bubrega provodimo pod geslom:
Bubrezi koji život znače – STOP oštećenju bubrega