Rodni list i domovnica su isprave trajne vrijednosti te se ne traži da budu stariji od šest mjeseci ukoliko nije bilo nikakve promjene vezano za isprave koje stranka prilaže kao dokaz u postupcima – rekao je glasnogovornik MUP-a Dušan Miljuš. Na pitanje što napraviti kad službenik izričito zahtjeva od nas novi dokument, rekao je da građani u tom slučaju trebaju napisati pritužbu policijskoj upravi ili Ministarstvu unutarnjih poslova.
Već smo pisali kako nas država ‘mulja’ na dokumentima i nezakonito nam oduzima novac tražeći nas uvijek iznova dokumente koji moraju biti ‘friško’ izvađeni. Samo lani na takav je način država od građana izvukla nevjerojatnih 23,5 milijuna kuna.
Ovog puta nastavljamo kako državni službenici na dokumentima, namjerno ili ne, novčano oštećuju građane.
Poslali smo upit u MUP kako bi istražili postoji li ikakav pravilnik ili naputak u policijskim upravama prema kojem službenici na šalterima uvijek za svaku potvrdu traže od klijenata nove dokumente poput domovnice, rodnog lista, vjenčanog list, a za svaki taj dokument moramo platiti po 25 kuna.
Odgovor koji nam je stigao iz MUP-a u potpunosti se kosi sa praksom MUP-ovih službenika.
– Rodni list i domovnica su isprave trajne vrijednosti te se ne traži da budu stariji od šest mjeseci ukoliko nije bilo nikakve promjene vezano za isprave koje stranka prilaže kao dokaz u postupcima. Osoba snosi odgovornost ako su se međuvremenu promijenili osobni podaci, a nije priložila rodni list novijeg datuma. Dakle, ukoliko nije bilo promjene osobnih podataka nije potrebno pribavljati novi rodni list – odgovorio je glasnogovornik MUP-a Dušan Miljuš.
Na pitanje što napraviti kad službenik izričito zahtjeva od nas novi dokument, rekao je da građani u tom slučaju trebaju napisati pritužbu policijskoj upravi ili Ministarstvu unutarnjih poslova.
Dakle, u trenu kad već ionako gubimo vrijeme na vađenje isprava, građani bi još trebali pisati i pritužbe, što znači da će većina radije otići po novi dokument nego ulagati pismene žalbe i tako dodatno napuniti državnu blagajnu.
Ista potvrda jednom 40 kuna, jednom besplatna
Uz MUP, otkrili smo kako i Porezna uprava od građana uzima novac, iako su se oni osigurali da rade sve u skladu sa Zakonom.
Tako se izdavanje potvrde o visini dohotka za reguliranje obaveza građana u vrtićima naplaćuje 40 kuna, dok se ista potvrda, a u drugu svrhu (za ostvarivanje prava na dječji doplatak) izdaje besplatno.
– Istina je da su to dvije identične potvrde, a razlika je samo što se izdaju u različite svrhe – rekla je za portal Dnevno Zvjezdana Kidrić iz Porezne uprave.
To znači da bi svaki roditelj, da prođe besplatno mogao tražiti potvrdu o dohotku, s naglaskom da se daje u svrhu ostvarivanja pravo na doplatak, a onome koji traži potvrdu o dohotku ionako je važno da vidi koliko je dotična osoba ostvarila dohodak, a ne gleda u kakvu se svrhu potvrda izdala.
Iz Porezne uprave kažu kako je u praksi to moguće tako napraviti, no da bi osobe koje uzimaju potvrdu ipak trebale provjeravati u koju svrhu se ona izdala.
Kad se sve uzme u obzir, građani, koji su manji od ‘makova zrna’ pred službenicima s kojima se ne žele svađati i uvlačiti u birokratske zavrzlame, tako će i dalje puniti državne blagajne, bez da ih itko u tome pokuša zaustaviti.