Je li neadekvatno liječenje PTSP-a koji je prouzročen stresnim situacijama moguć razlog ovako velikog oboljenja od raka? Je li i depresija zbog loše slike branitelja u očima većine javnosti ‘potpomogla’ razvitku bolesti? Odgovor koji je stigao iz Ministarstva branitelja koje se i bavilo ovim analizama kaže da nije.
Braniteljska populacija koja se sustavno marginalizira, čije se zasluge ignoriraju i stavlja pod tepih, ovih dana je izvučena na svijetlo dana ali kao neugodan rezultat istraživanja o pobolu i smrtnosti ove populacije u odnosu na opću.
Studija je, naime, pokazala da u prosjeku branitelji umiru u dobi od 50,9 godina, i to od tumora. Ova bolest odnijela je 8093 života. Iako je naveden još čitav niz oboljenja koja su za branitelje bila kobna, podatak da branitelji najčešće umiru od tumora za razliku od ostale populacije koja umire od moždanog i srčanog udara, više je nego indikativna. Vrlo je interesantnu stvar primijetio jedan ogorčeni posjetitelj braniteljskog foruma koji se upitao: ‘Branitelji umiru od raka? Jesu li istražili koliko ih je umrlo od tuge zbog poniženja?’
Je li neadekvatno liječenje PTSP-a koji je prouzročen stresnim situacijama moguć razlog ovako velikog oboljenja od raka? Je li i depresija zbog loše slike branitelja u očima većine javnosti ‘potpomogla’ razvitku bolesti? Odgovor koji je stigao iz Ministarstva branitelja koje se i bavilo ovim analizama kaže da nije:
– Novotvorine mogu biti dobroćudne i zloćudne. Vaš upit odnosi se na zloćudna maligna oboljenja čiji su uzroci nepoznate etiologije. Postoji više teorija o nastanku malignih
bolesti. Tako postoji teorija o genetskoj uzročnosti bolesti, toksičnim uzročnicima bolesti, kao i virusnoj uzročnosti bolesti ali i drugim uzrocima. Međutim, niti jedna teorija nije u potpunosti potvrđena. Konstatacija da rak može biti posljedica stresa nije u potpunosti ispravna, obzirom da do danas istraživanja nisu izdvojila stres kao isključivi uzrok oboljenja. Ovdje možemo govoriti da stres može imati negativan učinak na tijek i razvoj malignih bolesti. Trend porasta oboljenja od malignih bolesti nije specifičan isključivo za Hrvatsku, već možemo govoriti o trendu porasta malignih oboljenja u svijetu. Hrvatska po uzrocima smrtnosti spada u svjetski trend, odnosno činjenici da su vodeći uzroci smrtnosti maligna oboljenja i bolesti krvožilnog sustava. Međutim, možemo reći kako naši liječnici prate najnovija dostignuća u tehnikama liječenja obiju bolesti, te da su što se tiče metoda liječenja hrvatski liječnici pri samom vrhu najrazvijenijih zemalja svijeta, odgovara Nika Blažević zadužena za odnose s javnošću Ministarstva branitelja.
‘Zašto se na istraživanje čekalo? Pitajte one koji su to mogli učiniti za svog mandata, a nisu!’
Iako su brojne svjetske studije koje se bave istraživanjem raka potvrdile da je stres jedan od vodećih čimbenika za oboljenje od ove opake bolesti, iz Ministarstva ipak priznaju ‘samo negativan učinak na tijek i razvoj bolesti’. U svakom slučaju, studija o smrtnosti branitelja više je nego dobrodošla, mada se teško oteti dojmu da se njome trebalo pozabaviti puno prije. Zašto se na istraživanje toliko čekalo:
– Ministarstvo branitelja u lipnju 2012. godine potpisalo je sporazum s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu o provođenju znanstveno-istraživačkog projekta “Praćenje pobola i smrtnosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji”, projekt se provodi u tri faze i po završetku posljednje faze istraživanja Ministarstvo će na osnovu dobivenih rezultata moći kreirati znanstveno utemeljene preventivne mjere i aktivnosti. Zašto ovakav projekt nije započeo ranije, nego upravo za mandata ove Vlade, pitanje je koje bi trebalo postaviti svima onima koji su bili u mogućnosti pokrenuti ovo pitanje i donijeti odluku – odgovor je Ministarstva.
Teško se oteti dojmu da se svime bavilo više, osim kvalitetom života i zdravljem branitelja. Samo po sebi, nametnulo se pitanje, nije li umjesto postojećeg registra bilo pametnije napraviti registar koji bi obuhvaćao opis životne situacije u okviru kojeg bi se pratio tijek liječenja branitelja?
Podaci o ratovanju – javni, a oni o zdravlju – tajni!
Iz Ministarstva kažu sljedeće:
– Upravo je nedavna objava Registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata omogućila bitnu fazu provođenja ovog znanstveno-istraživačkog projekta, odnosno, usporedbu
epidemioloških podataka za opću populaciju, koju vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, s podacima koji se nalaze u Registru hrvatskih branitelja. Također, stav Ministarstva branitelja je da se pitanje javne objave i praćenja zdravstvenog stanja pojedinca nalazi u domeni liječničke struke i etike, a ne politike te da kao takvo ostaje u sferi odnosa pacijent-liječnik.
Istina, iako je šteta da Ministarstvo branitelja nije zauzelo takav stav pri izradi Registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i kao takvo ostalo u sferi vojnik – ministarstvo.
Da stvari idu na bolje i da je nedostatak brige za branitelje uočen, potvrđuje i samo Ministarstvo:
– Želimo Vas izvijestiti kako se usporedo sa završetkom istraživačkih projekata o smrtnosti i pobolu HB pristupa izradi novog Nacionalnog programa psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima iz Domovinskog rata, Drugog svjetskog rata, te povratnika iz mirovnih snaga i mirovnih misija, čiji je dugoročni cilj podizanje opće kvalitete življenja i podupiranje potpune psihosocijalne reintegracije svih sudionika i stradalnika rata na području cijele Republike Hrvatske kao i članova njihovih obitelji, civilnih žrtava rata i osoba koje su bile izložene seksualnim zlostavljanjima i silovanjima, sudionika Drugog svjetskog rata, vojnih i civilnih invalida Drugog svjetskog rata i članova njihovih obitelji te osoba stradalih pri obavljanju vojnih i redarstvenih dužnosti u stranoj zemlji u okviru misija UN-a, NATO-o misija i misija EU i članova njihovih obitelji. Na temelju prikupljenih podataka i rezultata provedenih istraživanja, a u suradnji sa drugim institucijama i zavodima plan je sastaviti bazu podataka, koja će omogućiti unaprjeđivanje i kvalitetniju provedbu Programa, s ciljem unaprjeđivanja mentalnog zdravlja hrvatskih branitelja i pružanja potpunije skrbi za sve njegove korisnike programa.
Istovremeno, po završetku druge faze studije pristupit će se izradi Programa za poboljšanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja pri čemu će se organizirati sistematski pregledi najugroženijih skupina hrvatskih branitelja.