Više od 84.000 zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj za ožujak prošle godine za puno je radno vrijeme primilo neto plaću manju od 2.500 kuna, među kojima je oko 8.600 imalo plaću i nižu od 1.900 kuna, a znatno više od polovice zaposlenih ima prosječnu neto plaću ispod prosjeka.
Pokazuju to podaci Državnog zavoda za statistiku o strukturi zaposlenih prema visini prosječne isplaćene neto plaće sa stanjem u ožujku 2012. Istraživanjem je obuhvaćeno 955.933 zaposlenih u pravnim osobama koji su ostvarili puni fond radnog vremena.
Prosječna isplaćena neto plaća zaposlenih u pravnim osobama za ožujak prošle godine iznosila je 5.499 kuna.
Pritom je neto plaću do 4.500 kuna primala gotovo polovina zaposlenih u pravnim osobama ili točnije njih 46,4 posto, plaću od 4.500 do 8.000 kuna imalo je oko dvije petine zaposlenika (ili 42 posto), dok je neto plaću iznad 8.000 kuna imao otprilike svaki deveti zaposlenik u pravnim osobama.
Najviše blokiranih subjekata iz trgovine, najveći iznos blokade kod građevinara
U blokadi zbog neizvršenih osnova za plaćanje krajem veljače ove godine u Hrvatskoj je bilo najviše poslovnih subjekata iz djelatnosti trgovine, gotovo 16 tisuća, a slijede tvrtke i obrtnici iz područja građevinarstva, njih je nešto manje od 10 tisuća, ali se na njih odnosi najveći iznos neizvršenih obveza od gotovo 10 milijardi kuna, pokazuju podaci Financijske agencije (Fina).
Krajem veljače u blokadi je bilo ukupno 65.488 poslovnih subjekata zbog neizvršenih osnova za plaćanje u ukupnom iznosu od 40,05 milijardi kuna.
Podaci Fine po područjima djelatnosti pokazuju da i u broju i u iznosu najveći udio imaju pravne i fizičke osobe iz tri djelatnosti – trgovine, građevinarstva i prerađivačke industrije.