Kada ste u ruke uzeli Ustav do njegovih promjena 2010. – mogli ste točno pročitati koji je stupanj obrazovanja u Hrvatskoj obvezan. Nakon promjena – članak 66 Ustava glasi: obvezno je obrazovanje besplatno u skladu sa zakonom. Novinarka HTV-a Sunčica Findak istražila što taj članak zapravo znači i što je to sve – besplatno!
Jednog dana 2010. godine članak 65. Ustava: Osnovno je školovanje obvezatno i besplatno – promijenjen je.
Danas je on članak 66 i glasi: obvezno obrazovanje je besplatno u skladu sa zakonom. Pa sad rijetko tko zna što je u biti – obvezno.
Obvezno obrazovanje se može proširiti ili prema dolje u smislu predškolskog ili prema gore u smislu dijela srednjoškolskog ili čak produženja osnovnoškolskog obrazovanja, objašnjava prof. dr. sc. Snježana Bagić s Pravnog fakulteta u Rijeci.
A sad za mnoge roditelje potpuno nejasan dio koji kaže kako je obvezno obrazovanje – besplatno.
udžbenici – 600 kn
školska torba – 70 kn
pribor za likovni – 50 kn
školski pribor – 200 kn
kutija za tehnički – 70 kn
škola u prirodi – 300 kn
izleti, terenska nastava – 150 kn
kazalište, kino – 170 kn
I došli smo do računice kako ona s rabljenim udžbenicima stoji: 1710 kuna.
Obvezno obrazovanje nije u velikom dijelu besplatno, nego je naplatno, ističe Vladimir Šeks iz saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Svakako kada kažemo besplatno onda organizacija usluge, obrazovne usluge mora biti besplatna. No nigdje nije regulirano tko mora kupovati udžbenike, ističe prof. Bagić.
U svakom slučaju, učenik mora u osnovnu školu obvezno i besplatno sjesti u školsku klupu i slušati predavanja učitelja čija je satnica od 30 do 37 kuna, ovisno o godinama staža.