Nakon uspostavljanja Centra za sigurniji internet, MUP odrađuje i 800 tisuća eura težak twining projekt Europske unije “IPA 2009 – Jačanje kapaciteta u području suzbijanja seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece te pružanja pomoći policije ranjivim žrtvama kriminaliteta”, a svakako jedan od korisnih noviteta koji će uvelike pomoći maloljetnim uplašenim žrtvama bit će i aplikacija “crveno dugme” koja će najkasnije za mjesec dana zaživjeti u virtualnom svijetu počevši od web stranice Ministarstva unutarnjih poslova.
Javnost se zgrozila
Taj crveni poziv u pomoć, međutim, imat će radno vrijeme od ponedjeljka do petka od 8.30 do 15.30 sati, no bilo koje kazneno djelo, posebno zlostavljanja u bilo kojem obliku kao i neprimjeren sadržaj u digitalnom svijetu, izvan tog vremena žrtve nasilja moći će prijaviti kao i do sada na 192.
Prijaviti se može i u ime žrtve nasilja, a na kraju ispunjenog formulara stajat će napomena da će, ako su podaci neistiniti ili lažni, pomoć biti uskraćena, a za svako zlonamjerno prijavljivanje prijeti i do jedne godine zatvora.
Drugim kanalima, međutim, poziv u pomoć odaslala je 14-godišnja djevojčica iz okolice Splita koju je 50-godišnji hrvatski gastarbajter s prebivalištem u Njemačkoj namamio da će joj skinuti uroke i pomoći u rješavanju fizičkog izgleda ako mu pošalje svoje obnažene fotografije. Neupućenost i naivnost, te želja za izgledom s neke naslovnice, “natjerali” su djevojčicu da pedofila posluša.
Ubrzo je uslijedio i susret u četiri oka kako bi tobože finalizirao skidanje uroka, no manijak je prešao s riječi na djela te je maloljetnicu i silovao. Javnost se zgrozila nad činom, a roditelji 14-godišnjakinje pokušavaju pomoći djetetu koje će, bez obzira na sve, opet biti “prepušteno” virtualnom svijetu u kojem je 50-godišnjeg prevaranta i upoznala.
Ne bi li se što bolje integrirala u društvo zajedno sa svim budućim žrtvama nasilja, kroz provedbu twining Projekta IPA 2009 pojačani su kapaciteti službi za provedbu zakona i zakonodavnog sustava, pa je više od 800 polaznika prošlo općenitu i specifičnu obuku o procesu zaštite djece – od policijskih službenika preko državnih odvjetnika sve do istražnih sudaca. U planu je i opremanje 45 prostorija s posebnim namještajem na području svih policijskih uprava za obavljanje intervjua s djecom.
Svaku neprimjerenu stranicu na internetu, dječju pornografiju, slike seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, neprimjerene chatove s djecom na internetu, cyberbullyng, lažne profile na društvenim mrežama, ali i fizičke i psihičke napade na djecu, kao i sve oblike rasnih, etničkih i drugih oblika mržnje na internetu, i danas je moguće prijaviti on-line putem, i to na mrežnoj adresi osječke udruge Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.
Na njihovim stranicama, naime, instaliran je Hotline, poveznica na formular koji svako dijete, roditelj, nastavnik ili bilo tko tko ima ikakvih saznanja o internetskom ili kojem drugom obliku nasilja nad djecom ili sumnjivim stranicama, može posve anonimno ispuniti i prijaviti udruzi. Oni potom obavještavaju nadležne institucije poput MUP-a, centara za socijalnu skrb te stupaju u kontakt s roditeljima ili djetetom.
Osim toga udruga je, zasad samo u osječkoj Osnovnoj školi Augusta Šenoe, pokrenula projekt Web detektivi, u kojemu je 30-ak djece iz te škole od prvog do osmog razreda, koji su nešto napredniji u radu s računalom, prošlo tečaj o sigurnosti na internetu te načinima kako se zaštititi i prijaviti neprimjeren sadržaj.
Ti su mali detektivi dobili od MUP-a diplome, a njihovi vršnjaci mogu ih prepoznati u školama po iskaznicama koje nose te im se obratiti ako znaju za bilo kakav primjer nasilja u kojemu su žrtve djeca. Udruga u suradnji s MUP-om i Agencijom za odgoj i obrazovanje priprema projekt proširiti i na ostale škole u Hrvatskoj. Web detektivi mogu umjesto drugog djeteta ispuniti formular i obavijestiti Centar o nezakonitostima o kojima su dobili informacije.
Web detektivi
– Istraživanja pokazuju da se djeca koja su izložena internetskom ili drugom nasilju najčešće povjeravaju prijateljima, odnosno svojim vršnjacima. Zato je važno da su web detektivi djeca njihova uzrasta. Centar je samo ove godine zaprimio 40-ak prijava o raznim oblicima nasilja putem interneta, doduše, ne i o pedofiliji.
Ali, slučajevi poput ovoga splitskog bit će sve češći i češći. Samo je pitanje dana kada će pedofili, koji se zasad zadovoljavaju slikama gole djece na internetu, početi napadati i zlostavljati djecu i u stvarnom životu – upozorava Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanju djecu. Ta će se udruga u Rigi ovih dana povezati u međunarodnu mrežu dojavnih centara INHOPE.
– “Predatori”, odnosno pedofili koji mame djecu na internetu, imaju u prosjeku između 35 i 40 godina, a djeci se lažno predstavljaju kao 13-godišnjaci ili 14-godišnjaci. Nakon što ih manipulacijama nagovore da im pošalju svoje gole fotografije, kasnije ih ucjenjuju da će slike javno oblijepiti po školi ako ih dijete bude htjelo prijaviti. To je šablona po kojoj ti predatori rade – upozorava Ramljak.
– Djevojčica sa splitskog područja koju je 55-godišnjak silovao, prema onome što možemo pročitati u novinama, tipična je žrtva zlostavljanja putem interneta. Zlostavljači, naime, najčešće traže rizičnu djecu koja su psihički nestabilna, zlostavljana su u obitelji, nemaju prijatelja među vršnjacima niti odraslu osobu kojoj se mogu povjeriti – ističe dr. Gordana Buljan Flander, voditeljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.
Zadnje istraživanje udruge Hrabri telefon iz 2008. godine pokazalo je frapantne podatke – svega 2,5 posto djece izjavilo je da je jedan od roditelja prisutan uvijek dok su na internetu, čak 59 posto navodi kako roditelji nemaju pristup njihovoj elektronskoj pošti, 31 posto je priznalo da im je osoba koju su upoznali na internetu poslala svoje slike bez odjeće, a čak 37 posto djece otišlo je samo na sastanak s osobom koju su upoznali na internetu.