Izvješće Europskog potrošačkog centra (CEC) pokazuje kako se danas proizvodi namjerno loše rade kako bi se što ranije kvarili, odnosno da bi ih se što češće kupovalo.
Inspektorica objasnila izjavu da ‘ne bi ušla u neke trgovačke lance’
Izvučeno iz konteksta?!Inspektorica objasnila izjavu da ‘ne bi ušla u neke trgovačke lance’
U izvješću “Programirana dotrajalost, produkt potrošačkog društva”, koji je objavio francuski Le Monde, stoji kako se uglavnom radi o “funkcionalnim greškama” koje se nalaze u gotovo svim električnim ili elektroničkim proizvodima. Točnije, proizvod se napravi na način da kada samo jedna njegov dio otkaže, cijeli proizvod prestaje raditi.
CEC tako tvrdi da su današnje perilice programirane na samo od dvije do dvije i pol tisuće pranja jer se bubanj sve češće radi od plastike, a ne od inoksa. Kuglični ležajevi ugrađuju se u bubanja, pa kada se pokvare, potrošač mora mijenjati cijeli bubanj – ili kupiti novu perilicu.
Televizori su programirani da rade 20.000 sati, a slično se događa i s mobitelima i “smartphonovima”. Također, često je nemoguće uopće pronaći zamjenski dio jer se on više ne proizvodi pa je potrošač prisiljen kupiti potpuno novi proizvod.
21. stoljeće donijelo je tako sa sobom proizvode znatno lošije kvalitete od njihovih prethodnika. CEC je zato zatražio od Europske unije da riješi taj problem posebnim zakonom.