Čak 84 posto roditelja laže djeci, najčešće kad žele da se ona bolje ponašaju, i daju im obećanja koja nikad neće ispuniti, pokazala je studija objavljena u listu International Journal of Psychology.
Dobar je primjer takvih laži prijetnja da će ostaviti dijete samo u trgovini ako odmah ne krene s roditeljem prema blagajni i lažno obećanje da će dobiti igračku ako ih poslušaju.
– Općenito govoreći, laganje se ne preporučuje jer se tako dijete uči laganju, a i može dovesti do toga da dijete izgubi povjerenje u roditelja – ističe prof. Marija Crnković iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i dodaje:
– Međutim, katkad je nužno i malo lagati, ali samo kad roditelj želi zaštititi dijete, ne iznositi informacije neprikladne s obzirom na djetetovu dob (primjerice razlog roditeljske svađe) ili ako ne žele narušiti dječji svijet mašte (primjerice, postoji Djed Mraz). Od takvih laži dijete vjerojatno neće imati negativnih posljedica, ali potrebno je biti iznimno oprezan. Bez obzira na povremene opravdane laži, važno je djeci uvijek govoriti istinu u skladu s njihovom razvojnom dobi, odnosno na način koji mogu razumjeti, uz puno strpljenja i dodatnih objašnjenja. Trebaju biti spremni na sve dječje reakcije te ih podupirati i tješiti.
Istina povezuje roditelje s njihovom djecom
Istina je ključna za kvalitetan odnos roditelja i djeteta. Laganje će možda trenutačno olakšati neugodnu situaciju, ali će spriječiti kvalitetno povezivanje roditelja i djeteta.
Učiti dijete o različitim situacijama koje će ga dočekati u životu može biti iznimno teško, posebno kad je riječ o temama poput smrti, odnosima, seksu ili ljubavi.
Nemojte skrivati smrt kućnog ljubimca
Nakon smrti kućnog ljubimca nemojte djetetu izmišljati priče o tome kako je “Žućo otišao na selo” jer će dijete prije ili kasnije doznati istinu. Recite mu da je uginuo i da je smrt sastavni dio svakog života. Recite istinu i pokažite djetetu kako ste i vi tužni. Možete se zajedno prisjetiti sretnih trenutaka s ljubimcem. Tako će dijete mnogo naučiti, a i pripremiti se na druge gubitke.
Uz laganje dijete sporije uči važna pravila
Laganje može zakinuti mališane kad je riječ o učenju određenih pravila.
– Ako uvijek lažem djetetu kako bih ga natjerala da napravi ovo ili ono, tada nikad neće naučiti zašto to treba napraviti. Ako stalno pribjegavate laganju, dijete ćete zakinuti za vrijedne prilike za učenje – tvrdi kanadska psihologinja Victoria Talwar.
Pretjerate li s lažima, izgubit ćete povjerenje
Najteže posljedice ostavlja dugotrajno laganje. Djeca tad počinju misliti kako roditeljima ne mogu vjerovati.
– Svaki put kad slažete djetetu, propuštate priliku razgovarati s njim otvoreno i iskreno te mu tako pokazati da vam se uvijek može obratiti, čak i ako je ono što vam želi reći čudno ili neugodno – objašnjava američka pedijatrica Miriam Stoppard.
Istina s vremenom postaje lakša
Samo je jedan način da doznate je li dijete spremno za istinu – izrecite je. Razgovarajte polako, bilježite reakciju i povucite se ako mislite kako je to potrebno. Budite iskreni koliko možete a da se dijete osjeća sigurno i da točno zna kako će se to odraziti na njegov život.
Laži koje treba izbjegavati
Ako me ne budeš slijedio, ostavit ću te vani i neću te povesti kući
Ako se budeš lijepo ponašao, drugi ću ti put kupiti igračku
Ne prestaneš li vikati, pozvat ću policiju da te odvede
Danas nemam novaca da to kupim, vratit ćemo se sutra
Ova će se teta jako naljutiti na tebe ako se ne počneš lijepo ponašati
Ne kreneš li odmah za mnom, doći će otmičari i odvesti te