Obilježavanje 18. obljetnice Vojno-redarstvene akcije “Bljesak” proteći će uz nazočnost članova najvišega državnog vrha, kao i predstavnika lokalne samouprave, Crkve, vojske i policije. Prema protokolu, 1. svibnja će u 9 sati vojni orkestar ulicama Okučana budnicom najaviti polaganje vijenaca (10 sati) kod Križa, a u 11 sati počet će služenje mise zadušnice za sve poginule branitelje u crkvi svetog Vida u Okučanima.
Vojno-redarstvena akcija “Bljesak” započela je 1. svibnja 1995. godine u 5.30 sati napadom hrvatskih snaga na južni i središnji dio zapadnoslavonskog okupiranog teritorija iz pravca Novske i Nove Gradiške.
Na glavnim pravcima napada bile su 81. gardijska bojna, 5. gardijska brigada, te dijelovi 1. i 3. gardijske brigade, a u potpori pričuvne i domobranske postrojbe potpomognute protuoklopno-topničko-raketnim postrojbama, Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom i postrojbama specijalne policije. Akcija je trajala 36 sati i završena je 2. svibnja u popodnevnim satima.
U akciji je sudjelovalo 7200 policajaca i pripadnika HV-a, poginula su 42 hrvatska branitelja, dok su 162 ranjena. U vrijeme izvođenja akcije život je izgubio i pilot Rudolf Perešin, čiji su zrakoplov Srbi pogodili iznad rijeke Save.
Martićeva odmazda
Hrvatski bojovnici i policajci za vrijeme akcije oslobodili su 500 četvornih kilometara dotad okupiranog teritorija, nakon čega je uspostavljen promet autocestom Zagreb-Lipovac te je istočni dio Hrvatske nakon četverogodišnje okupacije, prometno bio povezan sa Zagrebom.
U znak odmazde je Milan Martić, vođa pobunjenih Srba, izdao zapovijed granatiranja Novske, Siska, Karlovca, kao i Zagreba, u kojem je poginulo šest osoba, a 176 ih je ranjeno. I nakon službenog okončanja akcije “Bljesak”, u okolici Pakraca ostalo je 1500 vojnika 51. krajiške brigade sa zapovjednikom Stevom Harambašićem i Veljkom Džakulom, tadašnjim vođom pobunjenih Srba na tom području.
Uvidjevši da nemaju izlaza, pobunjenici su se predali 4. svibnja u 15 sati, za razliku od više desetaka okorjelih zločinaca koji su nastavili sporadične borbe te su se pod borbom pokušali dokopati rijeke Save i bosanske granice.
U zapadnoj Slavoniji, na području pod kontrolom pobunjenih Srba, od 1992. godine do vojno-redarstvene akcije “Bljesak” poginulo je 296 osoba (200 civila, 86 pripadnika HV-a i 10 policajaca), uz 703 ranjena i 30 nestalih, a uništeno je više od 90 posto stambenih objekata.