KBC Rijeka naplaćuje očevima koji žele prisustvovati porodu 375 kuna, pri čemu ni Upravno vijeće ni Ravnateljstvo bolnice nisu u stanju objasniti pravni temelj koji im omogućava da pacijentu u javnom sektoru na takav način naplate spomenutu ili bilo koju drugu uslugu.
Osnova za takvo što, naravno, ni ne postoji, budući da bolnice nisu profitne ustanove i smiju primati uplate jedino za ono što je predviđeno Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju, a to je propisani iznos participacije za zdravstvenu uslugu čija cijena nije u potpunosti pokrivena osnovnim osiguranjem.
Riječki KBC naplaćuje prisutnost porodu od 2005. godine, dakle od vremena kada je resorno ministarstvo vodio Neven Ljubičić (HDZ), no najzanimljivije je da to odobrava i Ljubica Đukanović, sadašnja pomoćnica ministra zdravlja i predsjednica bolničkog Upravnog vijeća.
Cijena iz 2005. godine
– Prisustvo porodu, kao što Vam je i rečeno, nije “medicinska usluga” niti je kao takva priznata i plaćena od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Stoga tu, kao i neke druge usluge, bolnice naplaćuju.
Plaćanje navedene usluge u drugim ustanovama je pitanje poslovne politike pojedine bolnice. Cijenu prisustva porodu odredilo je Upravno vijeće KBC-a (u čijoj je ingerenciji i utvrđivanje cijena za tržište) dana 2. ožujka 2005. godine.
Do izmjena Zakona o PDV-u cijena je iznosila 300 kuna, a kada je izmjenama zakona uvedeno plaćanje PDV-a na nemedicinske usluge, cijena je od 1. siječnja 2010. uvećana za iznos PDV-a – navodi se u dopisu koji je Herman Haller, ravnatelj KBC-a, uputio Sanjinu Lukariću iz Rijeke, čije je dijete nedavno rođeno u riječkom rodilištu.
Lukarić se, prema vlastitim riječima, obratio Halleru i Đukanovićevoj tražeći da mu objasne na temelju kojeg zakona naplaćuju prisutnost oca na porodu i što točno košta 375 kuna, no u nastavku je primio ovakav odgovor:
– Smatramo da smo u cijelosti odgovorili na Vaš upit vezano za prisustvo porodu. Upravno vijeće je donijelo Odluku o cijeni prisustva porodu u ožujku 2005. godine smatrajući ju primjerenom. Stoga Vam nismo u mogućnosti dostaviti nikakve dodatne informacije – stoji u drugom pismu, koje također potpisuje ravnatelj Haller.
Prvi čovjek KBC-a Rijeka objasnio je suprugu rodilje da “bolnica smatra da načelo dostupnosti zdravstvene zaštite pacijentima u ovom slučaju nije narušeno, jer je budućoj pacijentici zdravstvena zaštita dostupna i besplatna, a ako želi koristiti dodatne usluge koje ne ulaze u standard koji osigurava HZZO, iste mora platiti”.
Haller je dodao i da svaki pacijent zdravstvenu zaštitu može zatražiti u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi ako smatra da će mu biti pružena na bolji i kvalitetniji način.
– Stoga Vam ukazujemo na mogućnost da Vaša supruga može roditi i u nekoj od bolnica koje ste naveli u Vašem upitu – zaključuje se u dopisu. Isti odgovor dobila je i naša redakcija nakon što smo ravnatelja zamolili da nam objasni koji zakon mu omogućava naplatu nečeg što on smatra ekstra uslugom.