Administrativne zavrzlame koje je majka bolesne petogodišnje djevojčice Stephanie, Anita Milda navela kao glavni razlog zbog kojeg ne mogu proslijediti novac petogodišnjoj Maši Lučić iz Zaprešića, u srijedu su demantirane u nadležnom centru za socijalnu skrb.
– Trenutačno u centru ne vodimo nijedan postupak radi otuđenja imovine djeteta vezano uz navedenu problematiku – kazala je u srijedu Zdenka Borić, voditeljica Odjela za djecu, mladež i obitelj zadarskog Centra za socijalnu skrb, gdje je, prema Obiteljskom zakonu, netko od supruga Milda, ako želi podignuti novac s računa maloljetne Stepahnie, trebao pokrenuti postupak za raspolaganje ili otuđenje imovine maloljetnog djeteta.
Taj se postupak pokreće po zahtjevu roditelja u nadležnoj podružnici Centra za socijalnu skrb Zagreb prema adresi prebivališta djeteta, odnosno roditelja s kojim dijete živi. Sukladno naputku nadležnog Ministarstva poslovnim bankama, roditelji s djetetova računa mjesečno mogu podignuti do 10 tisuća kuna bez suglasnosti centra, a za veći iznos podnosi se zahtjev za otuđenjem imovine djeteta, o čemu naknadno odlučuje centar.
– Takav zahtjev nismo dobili i to je sve što vam radi zaštite maloljetnog djeteta možemo kazati – rečeno nam je u Centru za socijalnu skrb, iako su samo dan prije supruzi Milda izjavili kako su upravo u nadležnom centru poduzeli sve kako bi prebacili novac na račun male Stephanie, ali da centar nema zakonske ovlasti da to učini.
– Svi su papiri predani u Ministarstvo uprave i čekamo da se zaklada formira, bez toga ne možemo ništa. Baš jučer sam bila u nadležnom centru za socijalnu skrb, ali su mi rekli da ne mogu ništa – kazala je dan prije Anita Milda, majka petogodišnje Stephanie, koja je u rujnu uspješno operirana u bolnici u Chicagu.
Još u veljači najavili su osnivanje zaklade preko koje namjeravaju pomoći oboljelima od sindroma Arnold Chiari.
Prema informacijama iz Ministarstva uprave, odobrenje statuta zaklade i postavljanje tijela upravljanja i zastupanja zaklade, prema odredbama naprijed navedenog zakona, slijedi nakon odobrenja osnivanja zaklade i izvršenja upisa zaklade u Zakladni upisnik. Danom odobravanja statuta zaklada može započeti svoju djelatnost.
– Zbog specifične situacije koja zahtijeva hitno postupanje smatra se uputnim donaciju sredstava obaviti neovisno o osnivanju zaklade – kazali su iz Ministarstva uprave, no odvjetnica obitelji Milda Višnja Galešić navela je opet kako ne postoji zakonska osnova da se novac preusmjeri na drugi način osim preko zaklade za oboljele od ACM-a koja je još u formiranju.
– Proces osnivanja zaklade traje od tri do šest mjeseci – kazala je Galešić, navodeći kako se nalaze u apsurdnoj situaciji jer novac do osnivanja zaklade ne može nitko podignuti jer za to, kako je pojasnila, ne postoji zakonska osnova.