Tvrtka DIV, u vlasništvu Tomislava Debeljaka, aktualnog čelnog čovjeka “Brodosplita”, ispostavila je splitskom brodogradilištu 50 milijuna kuna vrijedan račun za intelektualne usluge, odnosno izrađeni program restrukturiranja škvera, neslužbena je informacija iz poslovnih krugova.
U “Brodosplitu” nisu demantirali tu informaciju, a Josipa Jurišića, škverskoga glasnogovornika, upitali smo za komentar, kao i odgovor na pitanje na koji je način utvrđena vrijednost intelektualnih usluga, odnosno programa restrukturiranja, kao i što sve obihvaćaju plaćene intelektualne usluge. U odgovoru koji nam je u utorak stigao elektroničkom poštom navedeno je sljedeće:
Visok iznos
“Hvala na vašem zanimanju za ‘Brodosplit’, ali sve informacije vezane uz financijsko poslovanje tvrtke uređene su kao poslovna tajna te ne mogu biti predmet javne rasprave preko medija. Informacije za javnost dostupne su na našim internetskim stranicama. Zahvaljujemo na razumijevanju!”.
Ako je račun točan, riječ je o prilično velikom iznosu za takvu vrstu posla. Usporedbe radi, ukupan trošak otpremnina radnika koji napuštaju “Brodosplit” trebao bi, prema dosad iznesenim podacima, iznositi oko 200 milijuna kuna. Prema međusobno uređenim obvezama koje definiraju doprinose kupca i države u postupku restrukturiranja škvera, do kraja prošle godine, ukupna obveza države je u prošloj godini iznosila nešto više od 400 milijuna kuna.
Drugo pitanje koje smo uputili poslovodstvu “Brodosplita” tiče se detalja oko ugovorene gradnje pet jedrenjaka i jedne luksuzne putničke jahte za potrebe “Brodosplit plovidbe”, kompanije u vlasništvu splitskog škvera. Riječ je, osim gradnje metalne konstrukcije mosta preko Drave u Osijeku, o prvom poslu dogovorenom nakon preuzimanja škvera od samoborskog DIV-a.
Ono što u tom poslu naši izvori nalaze spornim jest što se vrijednost ugovora, krajnje pojednostavljeno rečeno, računa kao dio obveznog vlastitog doprinosa restrukturiranja od strane kupca škvera, koji, prema ugovoru o privatizaciji “Brodosplita”, iznosi 2,4 milijarde kuna.
No, i u tom je slučaju, prema odgovoru iz brodogradilišta, riječ o “poslovnoj tajni koja ne može biti predmet javne rasprave preko medija”. Ostaje, dakle, nejasno kako je dogovoreno financiranje novogradnji: ako “Brodosplit” ugovara posao sa svojom tvrtkom-kćeri za projekte koji su već razvijeni u samom škveru, te preuzima i rješavanje financiranje novogradnji, gdje je tu doprinos ulagača?
U intervjuu Jutarnjem listu nakon preuzimanja “Brodosplita”, Tomislav Debeljak kazao je kako je DIV obvezan najveći dio novca uložiti u vlastitu flotu “koju će puniti prema trenutačnim svjetskim potrebama za brodovima, većim dijelom u off-shore brodove, a jednim dijelom u trgovačkim brodovima”. Što se tiče financiranja, kazao je kako ima mnogo banaka koje su ga spremne pratiti u projektima.
Sindikalce prijavio za terorizam?!
Dok škveranima teče otkazni rok, kao i iščekivanje koga će sve od dosadašnjih radnika čekati radno mjesto, ono što se ne smiruje jest Debeljakov rat protiv sindikalnih lidera.
Nakon što je u travnju Državni inspektorat protiv njega podignuo optužni prijedlog, jer je u sugestivnim pitanjima u upitiniku podijeljenom radnicima “ostvario nezakoniti nadzor nad djelovanjem sindikata”, vlasnik škvera dotaknuo ih se i na postu na Facebook stranici Škveranka, objavljenom 30. svibnja. “Dio sindikalnih vođa”, kako ih naziva, optužuje da planiraju čak i “terorističke radnje”, o čemu je, kako je ustvrdio, prijavio nadležne.