Eko – udruga Ravni kotari sazvala je konferenciju za novinare kako bi uz pomoć najpoznaijeg ako-aktivista Vjerana Piršića upozorli na kancerogenu trosku koja se i dalje noću navozi na Crno brdo.
Kancerogena troska i dalje noću navozi na Crno brdo. Prema analizi uzorka koju je proveo neovisni njemački institut, jasno je kako Crno brdo truje građanstvo u krugu od deset kilometara – kazao je ekoaktivist Vjeran Piršić koji je sinoć u Škabrnji bio gost tribine o gorućim ekološkim problemima Ravnih kotara.
– Ako je točna kemijska analiza koju su Ravnokotarani privatno naručili od neovisnog njemačkog instituta, a koja pokazuje da se u kilogramu otpadne troske nalazi 25,3 miligrama PAH-a ili poliaromatskog ugljikovodika…..Onda imate brdo kancerogenog materijala. To je ogromna količina opasnog otpada koji stoji u okolišu, a tamo puše vjetar i tamo pada kiša, dakle ugroza za okoliš i podzemne vode je velika jer je analiza pokazala kako ima iznimno štetnih i kancerogenih tvari u troski, kazao je Piršić.
Vjeran Piršić smatra kako je sve to posljedica mafije u sustavu zaštite okoliša u Hrvatskoj – bivšega direktora Fonda zaštite okoliša Mladinea i državnog tajnika u ministarstvu okoliša Ružimskog koji su iskoristili kvazisanacije i Salonita i Dugog Rata i Glinice kod Obrovca i šibenskog TLF-a s kojeg je troska dovezena kod Biljana Donjih…
-Iz otpada šibenskog TLF-a jedna engleska tvrtka je ekstrahirala sve korisne i iznimno skupe materijale, a otpad je dospio kod Biljana Donjih, kazao je Piršić.
On je također govorio i o neopravdanosti izgradnje sustava za gospodarenje otpadom kojim se predviđa izgradnja dvadesetak pogona za mehaničko-biološku obradu otpada, koji su, kako je rekao zastarjela tehnologija. Kad se u Hrvatskoj počne primjenjivati direktiva Europske unije o otpadu, a kojom smo se obvezali izdvajati koristan otpad, neće biti dovoljno količine otpada za rentabilan rad svih centara. Dogodilo se to i susjedima Slovencima koji plaćaju mjesečnu kaznu od skoro 30 tisuća eura mjesečno. Tako će i Hrvatska prve kazne, nakon ulaska u Europsku uniju plati za loše gospodarenje otpadom. Država će kaznu platiti, a onda sjesti na račune lokalnih samouprava, a to će značiti financijski kolaps za gradove i općine – zaključio je Piršić.