Ravnatelj Državnog arhiva u Dubrovniku Ivan Venier šestorici svojih zaposlenika od 2007. do 2010. isplatio je oko pola milijuna kuna honorara.
Zaposlenici su s ravnateljem potpisivali ugovore o autorskom djelu i za poslove kao što su računalna obrada starih inventara arhivskih fondova Dubrovačke Republike, sređivanje gradiva školstva u 19. i 20. stoljeću, organizacija i realizacija izložbe “Sretni tragač” koja su održala u arhivu, sređivanje arhivske građe HTP-a Dubrovnik i obiteljskog fonda Lukše Beritića i Bebe Beritić – te dobili pozamašne honorare, piše Slobodna Dalmacija.
Osječanin na mukama: Država mi brani da radim dva posla
Bitka za opstanakOsječanin na mukama: Država mi brani da radim dva posla
U ugovorima o autorskom djelu navedeno je kako će zaposlenici sve te poslove obavljati izvan radnog vremena i vlastitim sredstvima rada. Informacije su to koje su proslijeđene medijima, te resornom Ministarstvu kulture e-mailom s desetak ugovora koje je potpisao ravnatelj Venier sa svojim zaposlenicima.
U e-mailu se ističe kako arhivisti dubrovačkoga arhiva u kontinuitetu već pet godina od svoga ravnatelja dobivaju ogromne iznose za svoju redovnu djelatnost, pod izgovorom da poslove obavljaju izvan radnoga vremena. Za posao koji im se ekstra plaća temeljem autorskih honorara uredno primaju plaću od Ministarstva kulture.
Honorari su isplaćeni za dodatne poslove
Komentar na e-mail Slobodna je zatražila od v.d. ravnatelja Državnog arhiva u Dubrovniku, koji cijelu ovu priču povezuje s upravo završenim natječajem za izbor ravnatelja Državnog arhiva u Dubrovniku.
VIDEO: Ispovijest čovjeka koji je promijenio stotinu poslova u godinu dana
Genijalac ili luđakVIDEO: Ispovijest čovjeka koji je promijenio stotinu poslova u godinu dana
“Da, znam da kruži e-mail, kao i prošle godine kada je bio raspisan natječaj za ravnatelja. Ugovori su rađeni u razdoblju od 2009. do 2012. Sve to je rađeno zbog ogromnog zaostatka u sređivanju arhivske dokumentacije, a zaposlenicima su plaćani honorari jer su to bili njihovi dodatni poslovi.
Prema pravilniku i statutu imamo pravo za poslove specifičnog vida isplaćivati honorare. To više što su poslovi rađeni pod teškim uvjetima i u spremištima. Ništa nije rađeno na nepravilan način, svaki ugovor je urudžbiran i nije bio tajan”, kazao je Ivan Venier.
Usmeno mu potvrdili da je sve po zakonu
Venier je naglasio i da je temeljem prijave provjera ugovora lani izvršena od strane Upravnog odjela Ministarstva kulture. Usmeno mu je potvrđeno da je sve obavljeno zakonito. Kaznena prijava zbog ovih ugovora i isplate honorara, također prošle godine, otišla je i na adresu PU dubrovačko-neretvanske. Nakon toga policija je izuzela sporne ugovore i dokumentaciju. Što su policijski istražitelji utvrdili, Venier ne zna jer, kako kaže, nema povratnu informaciju.
Iz Ministarstva kulture nisu htjeli komentirati ove navode jer se radi o anonimnom e-mailu.