Nakon što je jučer slučaj s naplaćivanjem intervencija pacijentima koji nisu hitni u Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije, čak i onima koji imaju važeće zdravstveno osiguranje u RH, uzbunio javnost, očitovao se i HZZO.
Oni u naplaćivanju ne vide ništa sporno, a njihov odgovor o slučaju koji su dali portalu Index.hr, prenosimo u cijelosti.
“Prema očitovanju Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, Upravno vijeće Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije je dana 20. ožujka 2013. donijelo Cjenik i Odluku o cijenama zdravstvenih usluga Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije kojom se određuje naplaćivanje usluga hitne medicinske pomoći po Cjeniku zdravstvenih usluga. Usluge hitne medicinske pomoći naplaćuju se onim pacijentima koji nemaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, ali i svim onim pacijentima koji imaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, a po prirodi slučaja ne spadaju u hitne. Naime, ukoliko pacijent koji po prirodi slučaja ne spada u hitne, unatoč upozorenju službujućeg liječnika zahtjeva usluge izvanbolničke hitne medicinske pomoći, odnosno usluge koje su izvan standarda prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja, troškove tih usluga snosi osobno i u cijelosti.
Od naplate usluga za ne hitna stanja oslobođene su trudnice, djeca i 100% invalidi koja imaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, bez obzira jesu li hitni ili nehitni slučajevi.
Analizom statističkih podataka za 2012.god. utvrđeno je da je od ukupnog broja pruženih usluga u sobi za reanimaciju i po pozivima na hitne intervencije više od 80% nehitnih stanja.
Ističemo da osigurana osoba koja privremeno boravi izvan mjesta prebivališta, odnosno boravka (npr. službeni put, godišnji odmor) ima pravo u slučaju npr. traume, akutne upalne i zarazne bolesti, akutnog poremećaja koji zahtijeva terapijsko zbrinjavanje i sl. koristiti primarnu zdravstvenu zaštitu, osim utvrđivanja prava na bolovanje, kod bilo kojeg ugovornog doktora primarne zdravstvene zaštite u mjestu privremenog boravka, u istom opsegu kao i kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.
Izvanbolnička hitna medicinska pomoć organizira se u cilju neprekidnog hitnog medicinskog zbrinjavanja osoba kojima je zbog bolesti, stradanja ili ozljede neposredno ugrožen život, pojedini organ ili dijelovi tijela, odnosno kod kojih bi u kratkom vremenu moglo doći do životne ugroženosti, a u svrhu maksimalnog skraćenja vremena od nastanka hitnog stanja do početka postupka završnoga liječenja.”