Gotovo deset godina Zadranin Siniša Kabić Peters radi s ovisnicima o drogama koji traže put k izlječenju, kao i s bivšim ovisnicima koji se nakon dugog liječenja trebaju uklopiti u zajednicu, “pospremiti” prošlost i ustrajati u novom, zdravom životu. Siniša Kabić, 46-godišnjak, predsjednik je Udruge apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji “Porat” i ne skriva svoju narkomansku prošlost. Njegov je cilj pomoći ljudima čije probleme dobro razumije. “Porat” je posljednjih godina, s uspjehom i u tišini, pomogao mnogim narkomanima da krenu na liječenje, no Kabić se suočava s novim problemima: drogama koje su toliko razorne da klasično liječenje ne može dati rezultate.
Koliko su sintetičke droge zastupljene u Zadru i što se promijenilo u radu s ovisnicima?
– U Zadru više ne postoje klasični heroinski ovisnici s kakvima smo nekada radili i koje smo, zaista s velikim uspjehom, upućivali na liječenje. Oni su imali dijagnozu ovisnosti, a sada ne postoji ovisnik samo s dijagnozom ovisnosti, uvijek ima još najmanje jednu dijagnozu psihičke bolesti. Nove droge dovode do dubokih promjena osobnosti i s takvim je ovisnicima puno teže raditi. Zajednice, ili komune, prilagođene su radu s heroinskim ovisnicima, a sada za izlječenje nije dovoljan samo terapeut. Psiholozi i psihijatri su obavezni. Snimke mozga takvih ovisnika, koje se rade u boljim bolnicama, pokazuju “spaljena” područja, nepovratna oštećenja moždane kore. S takvim ovisnicima nije lako raditi.
Na koje droge konkretno mislite?
– Uz “plesne” droge, poput speeda ili ecstasyja, značajno mjesto zauzima kokain. Ljudi ga podcjenjuju, a on stvara veliku psihičku ovisnost, za razliku od fizičke. Konzumenti tih droga teži su ovisnici od onih na heroinu, ali oni tvrde da uopće nisu ovisnici! Zato je s njima puno teže raditi. Osim ovih droga, otvorilo se nepregledno polje opijata koji nisu na listi droga, poput mirisa za prostor ili soli za kupanje. Te tvari iznimno oštećuju mozak, a mladi ih neometano koriste, i u Zadru, naravno. Prije ili poslije iz Grčke će nam stići i “droga za siromašne”, vrlo prljava supstancija, ali doza košta samo dva eura. I ta droga, kao i “krokodil” iz Rusije, nastaje u priručnim laboratorijima, užasno je razorna, ali ovisnik ne bira što će uzeti da bi dosegnuo opijenost.
Koliko je “Porat” uspješan danas, suočen s potpuno drukčijim “profilima” ovisnika?
– Njima je potrebna velika pomoć. Mi pomažemo dva puta: kad odu na liječenje i kad se vrate. Nakon povratka trebaju posao, svoje mjesto u društvu. Najvažnije nam je da trajno održe apstinenciju, tada se mogu suočavati sa svakodnevnim problemima i rješavati ih. Važno je i da shvate da je sreća unutarnji mir. Sreća nije stanje euforije, kako smo svi mislili kad smo, iz totalne gluposti i znatiželje, prvi put posegnuli za drogom i upali u čisto zlo. Kad imaš mir, imaš sve – kaže Siniša Kabić.