Zbog propusta u radu djelatnika zatvora na splitskim Bilicama, zbog čega je od predoziranja heroinom prije 11 godina u ćeliji umro 39-godišnji Matko Jonjić, Republika Hrvatska dužna je njegovoj supruzi, dvoje djece i njegovu ocu u roku od 15 dana i pod prijetnjom ovrhe isplatiti ukupno 880 tisuća kuna na ime naknade nematerijalne štete zbog smrti bliske osobe.
Takvu je nepravomoćnu odluku, usvojivši tužbu Jonjićeve obitelji, u četvrtak donio Josip Popadić, sudac solinske Stalne službe Općinskog suda u Splitu.
Heroinska smjesa
Jonjićeva supruga Marija, djeca Natalija i Toni, te otac pokojnog Ante Jonjić, u svojoj su tužbi naveli da je “24. siječnja 2002. u ranim jutarnjim satima u Okružnom zatvoru u Splitu Matko Jonjić pronađen mrtav u svojoj ćeliji, da je službena obdukcija potvrdila da je smrt pritvorene osobe uslijedila zbog konzumiranja narkotika, prvenstveno heroinske smjese, da se takva sredstva nisu smjela naći u zatvorskoj ustanovi te da im je zbog takvog postupanja nadležnih službi nanesena šteta zbog smrti bliske osobe”.
Naravno, država se usprotivila takvoj tužbi navodeći da se pokojni Jonjić u zatvoru nalazio na temelju rješenja Županijskog suda u Splitu od 14. studenog 2001. kojim mu je bio određen pritvor zbog osnovane sumnje da je neovlašteno posjedovao, prodavao tvari i pripravke koji su proglašeni opojnim drogama. Općinsko državno odvjetništvo (ODO), koje zastupa državu, navelo je da je provedena kemijsko-toksikološka analiza tjelesnih tekućina, tkiva i kose pokojnika dokazala da je on konzumirao heroinsku smjesu i medikamente, te da je u vrijeme smrti bio trijezan.
“Medikamentoznu terapiju (barbiturate) pokojniku je propisao zatvorski liječnik zbog nesanice i pogoršanja psihičkog statusa, što je i upisano u zdravstveni karton. Zapisnikom o vanjskom pregledu i obdukciji leša od 25. siječnja 2002., obavljenima u KB-u Split i na Medicinskom fakultetu Split, utvrđeno je da na tijelu pokojnika nema tragova nasilja ni tragova uboda, iz čega jasno proizlazi da je Matko Jonjić umro jer je svojom voljom pribavio i konzumirao, odnosno zlorabio opojnu drogu, zbog čega je nastupila smrt”, stajalo je u odgovoru ODO-a na tužbu, u kojem se tvrdilo i da država ni po kojoj osnovi nije odgovorna za Jonjićevu smrt.
Kako je navedeno u obrazloženju presude, nakon Jonjićeve smrti proveden je inspekcijski nalaz Ministarstva pravosuđa.
Obavljena je kontrola urina pritvorenika koji je bio u sobi s Jonjićem, te je i u njegovu urinu utvrđena prisutnost narkotičkih sredstava, zbog čega je inspekcija zaključila da “u zatvoru ima droge”. Inspekcija je utvrdila da se sličan događaj zbio i 18. prosinca 1998., kada je preminuo pritvorenik Petar Brekalo.
Utvrđeno je da je splitski zatvor prekapacitiran, te da se nadzor posjeta obavlja samo djelomičnom pretragom, a iz razgovora s djelatnicima zatvora i drugim pritvorenicima “voditelji inspekcijskog nadzora utvrdili su da u zatvoru ima droge i da se ona unosi na više načina”.
Inspekcija je ustvrdila da je “moguće da se droga unosi prilikom posjeta i da je unose čak i neki zatvorski službenici, te da je sve to bilo poznato upravitelju i voditelju službe osiguranja i da ništa nisu poduzeli radi sprječavanja toga”.
Loš nadzor
– Iz zaključka inspekcijskog nalaza jasno proizlazi da su u postupanju s Matkom Jonjićem poduzimane sve mjere i aktivnosti u skladu s Pravilnikom o kućnom redu.
Utvrđeno je da se opojne droge unose u zatvor te da je vanjsko i unutarnje tehničko osiguranje neodgovarajuće, uz konstataciju da upravitelj zatvora i načelnik Odjela osiguranja nisu poduzeli nikakve mjere i operativne radnje radi otkrivanja načina unošenja droge, te da predsjednik Županijskog suda ne obavlja nadzor nad izvršavanjem pritvora jedan put tjedno, kako je to propisano, jer je zadnji nadzor obavljen 15. listopada 2001. godine – naveo je sudac Popadić.
Obrazložio je dalje i da “protivno stavu Županijskog suda, ovaj sud smatra da je za nastali štetni događaj, pa tako i za naknadu štete, odgovorna tužena – Republika Hrvatska”.
– U konkretnom slučaju, kad je evidentno riječ o propustima službenika zatvora u Splitu (nepoduzimanje odgovarajućih mjera radi suzbijanja unošenja opojnih droga u zatvor), zbog kojih je pritvoreniku Matku Jonjiću omogućeno da dođe u posjed narkotičkog sredstva (heroina) i da ga konzumira, sud nalazi da je njegova smrt posljedica upravo tih propusta i da stoga u konkretnom slučaju postoji pravno relevantna uzročna veza između nezakonitog i nepravilnog rada službenika zatvora i nastale štete, a slijedom toga i obveza tuženice za naknadu štete tužitelju.
Smisao određivanja pritvora jest izolacija od vanjskog svijeta i vanjskih utjecaja, te da nije bilo nezakonitog i nepravilnog postupanja zatvorskih službenika, do štetne posljedice ne bi ni došlo.
Stoga je jedini i isključivi krivac za nastalu štetnu posljedicu tijelo državne uprave, odnosno splitski zatvor, za čije obveze odgovara tužena RH – kategorički je obrazložio sudac Popadić.
Ne treba ni sumnjati da će se ODO žaliti na ovakvu odluku, pa će se na konačan rasplet priče ipak morati pričekati do pravomoćne odluke Vrhovnog suda.