Iz Ministarstva kulture dobili smo potvrdu da je dan amandman na Zakon o elektroničkim medijima, o kojemu traje rasprava u Saboru, po kojemu će uvjet za apliciranje za sredstva iz Fonda za pluralizam medija biti donošenje statuta medija
Nakon što je redakcijski statut postavljen kao jedan od Vladinih uvjeta za sve novine koje žele ostvariti pravo na niži PDV, isto zahtijeva i amandman na Zakon o elektroničkim medijima.
Prema njemu svi nakladnici radija i televizije koji žele aplicirati za sredstva iz Fonda za pluralizam moraju imati redakcijski statut.
Kako doznajemo iz Ministarstva, spomenutim amandmanom potiče se primjena odredbi članka 26. Zakona o medijima koje uređuju odnose između nakladnika, glavnog urednika i novinara te njihova međusobna prava i obveze.
‘Donošenje statuta su vlasnici medija cijeli niz godina blokirali. Statut medija je samoregulativni akt kojim se osobito utvrđuje način sudjelovanja novinara u postupku imenovanja i razrješenja glavnog urednika, sloboda rada i odgovornost novinara, te uvjeti i postupak po kojem glavni urednik i urednici imaju pravo na ostavku uz pravičnu otpremninu u slučajevima takve promjene u vlasničkoj ili upravljačkoj strukturi medija koja dovodi do bitne promjene u programskoj osnovi ili programskom sadržaju toga medija (tzv. klauzula savjesti). Statut medija donose nakladnik i predstavnik novinara uz prethodnu suglasnost većine ukupnoga broja novinara medija. Novinari biraju svoga predstavnika većinom glasova’, stoji u priopćenju Ministarstva kulture.
Glavni tajnik Hrvatskog novinarskog društva Vladimir Lulić pozdravlja taj prijedlog, smatra da je pozitivan u svakom slučaju te da bi se uvođenjem i primjenom statuta uvelike popravio status novinara.