Nakon najava otkazivanja čak 88 ugovora na određeno medicinskim sestrama u riječkom KBC-u, koja se pravdaju nedostatkom novca, novu sanacijsku upraviteljicu Opće bolnice Zadar Mirjanu Mrčelu upitali smo o situaciji u zadarskoj bolnici čiji dug iznosi preko 130 milijuna kuna.
Na pitanje hoće li biti otkazivanja ugovora medicinskim sestrama zaposlenima na određeno u zadarskoj bolnici, nova sanacijska upraviteljica Mirjana Mrčela još ne može dati odgovor. Kaže, napravit će se iscrpna analiza vezana uz ravnopravni status medicinskih sestara:
– Naravno da će nam pritom biti u interesu zadržati postojeću kvalitetu ali i racionalizirati poslovanje. Tako da, dok se ne napravi jedna iscrpna analiza i ona ne završi ne mogu reći ni što će se u tom dijelu događat, kazala je Mrčela.
Pred novom sanacijskom upraviteljicom i sanacijskim vijećem težak je zadatak: prema naputku Ministarstva zdravlja u sljedeće dvije godine trebaju se riješiti nagomilanog duga, početi poslovati pozitivno, a rokove plaćanja ograničiti na zakonskih 60 dana. Trenutno su u prvoj fazi posla gdje se snima stanje i poslovanje bolnice u vremenu zadnje tri godine.
Tek nakon što budemo znali rezultate te snimke mi ćemo zapravo predložiti mjere a sam prijedlog mjera ovisi o situaciji u svakoj pojedinoj ustanovi, najavila je sancijska upraviteljica.
. Da će uprava imati razumijevanja i da uštede neće ići na štetu medicinskih sestara nada se Dajana Subić, predsjednica hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Zadarske županije.
– Znamo da postoji najmanje 45 sestara manjka, smanjiti još taj broj, to znači da bi bilo pogubno za naše pacijente, korisnike a i za sam sustav, ističe Subić.
U slučaju da se dogodi riječki scenarij, podrška medicinskim sestrama neće izostati jer nakon 3 mjeseca ili 3 godine, kad sestrama istekne ugovor o radu, tu se definitivno nema što učiniti. Ako se prekidaju ugovori prije isteka onda ćemo reagirati u svakom slučaju, najavila je sindikalsitica medicinskih sestara.