ZADAR– Općinski sud u Zadru lani je proveo 375 ovrha nad nekretninama, a prije šest godina na razini cijele Hrvatske bilo je 319 ovrha.
Taj negativni trend posljedica je ekonomske krize uslijed čega je sve Hrvata koji prisilno ostaju bez svog doma jer ne mogu vraćati kredite.
Uglavnom se građani iseljavaju dobrovoljno, dok se manji broj deložacija ostvaruje dovršetkom ovršnog postupka i uz upotrebu državnog aprata, ustvrdio je Vladmir Rončević, viši sudski savjetnik Općinskog suda u zadru koji je u srpanjskom biltenu objavio stručni rad o ovrhama na nekretnine i deložaciji.
Samo u slučaju kada se iseljava obitelj s maloljetnom djecom i nisu u stanju osigurati alternativni smještaj, to je zakonska obaveza lokalne samouprave. Na službeni upit Rončevića sa zadarskog suda iz gradske uprave navode kako do sada nisu imali takvih zahtjeva. Grad nije u mogućnosti da na raspolaganju ima prazan stan na raspolaganje za takve slučajeve, jer se svaki ispražnjeni stan ustupa kandidatima po redoslijedu liste za dodjelu tzv. socijalnih stanova.
U svom radu Rončević se poziva i na 20 preporuka predsjednika RH Ive Josipovića za olakšanje dužničke kriz , te je najavio kako se Ministarstvo pravosuđa ipak sprema mijenjati Ovršni zakon.
Te izmjene, zaključio je viši sudski savjetnik Rončević, idu u smjeru jačanje dostojanstva osoba nad kojima se vrši ovrha.