Ništa se nije posebno promijenilo od uvođenja fiskalizacije 1. srpnja na tržnice. Neki su se trgovci, doduše, prebacili na fiskalne blagajne i legalno posluju, ali još ih je više prešlo na OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) i nastavilo poslovati kao do sada. S obzirom na to da su OPG-ovi oslobođeni obveze uvođenja fiskalne blagajne, oni i dalje rade po starome, na isti način, ali i s istom robom. Šverc nije iskorijenjen s tržnica, prije je na mala vrata ušao kroz OPG.
Čast iznimkama koje zaista prodaju vlastitu robu i ono što proizvedu na svojim imanjima, ali takvih je vrlo malo. Većina prodaje robu kupljenu na veletržnicama i preko OPG-a je prikazuju kao svoju, bez fiskalnih računa i poreza – kaže Goran Perović Mungos, vlasnik štanda na zadarskoj Gradskoj tržnici.
‘Čija je roba koju prodaju, imaju li oni išta zasađeno?’
On je početkom srpnja dospio na naslovnicu nakon što se potukao na tržnici jer je bio za uvođenje fiskalizacije, zbog čega su ga drugi trgovci šikanirali. Javno je podržao ministra Slavka Linića i zauzeo se za uvođenje reda na tržnice, za jednaka prava, ali obveze svih. Sada, skoro dva mjeseca nakon uvođenja obveze izdavanja fiskalnih računa i nepunih mjesec dana nakon završetka prijelaznog razdoblja u kojem se prekršitelje nije kažnjavalo, Mungos kaže da provedene mjere za sada nisu dale rezultate jer se zakon, ako ne već otvoreno krši, onda svakako zaobilazi.
– Kontrole su bile, moj su štand prekontrolirali do sada dva puta. Neka dolaze, nije problem, ali tko kontrolira OPG-ove, čija je roba koju oni prodaju, što i koliko proizvode, imaju li uopće išta zasađeno? Kad sam to pitao inspektore, rekli su mi da OPG-ovi nisu u njihovoj nadležnosti. Tako se sve svelo na to da se kontrolira nas koji imamo fiskalne blagajne, a njih nitko ne dira. Nešto se govori o tome da će se i njih kontrolirati i gledati, ali nitko ne zna na koji način – ističe Mungos.
U podređenom položaju
Da je sve više OPG-ova, pokazuje i slika sa zadarske tržnice. Broj štandova ostao je isti, ali je znatno više oznaka s nazivima registriranih OPG-ova koji ne podliježu fiskalizaciji. Radi se uglavnom o švercu, na prste jedne ruke mogu se izbrojiti “pravi” OPG-ovi, kažu na tržnici fiskalizirani prodavači, dodajući kako su se tako našli u podređenom položaju jer nisu konkurentni onima koji račune ne moraju izdavati, a prodaju robu iz istih izvora kao i oni.
– Mi smo, doduše, dobili nešto više restorana i kafića koji kupuju kod nas jer im ide u prilog fiskalizirani račun. Imamo i svoje kupce koji kupuju kod nas, ali smo i znatno sporiji od OPG-ova zbog fiskalne blagajne, koja nekad ima zastoje u povezivanju. U svakom slučaju, imamo nelojalnu konkurenciju u onima koji preko OPG-ova švercaju robu. Nekoliko sam puta zvao Ministarstvo financija da ih pitam namjeravaju li išta poduzeti u vezi s tim, ali nitko mi ništa nije znao reći – otvoreno će Mungos. On je “dobio po nosu” braneći fiskalizaciju kao pošten način poslovanja, a sada svakoga dana gleda kako mu lažni OPG-ovi “trljaju nos” švercanom robom. I – nikome ništa.
Vlatko Marušić, direktor Tržnice: OPG-ova je pet-šest posto više
Direktor Tržnice Zadar Vlatko Marušić potvrdio je da je na Gradskoj tržnici više OPG-ova nego prije.
– Nije to velik broj, možda ih je pet-šest posto više. Neki su odustali i zatvorili štandove, a neki su, oni koji su imali uvjete, registrirali OPG-ove. Na kraju godine imat ćemo točne pokazatelje, u svakom slučaju, svima smo osigurali uvjete za izdavanje fiskalnih računa. Svi su to prihvatili, uostalom, njihov rad stalno kontroliraju i nadležne inspekcije – rekao je Marušić, koji nije najavio nikakvo posebno poboljšanje uvjeta za rad na otvorenom na tržnici, što je inače bio jedan od glavnih razloga trgovaca za neprovođenje fiskalizacije. Na ribarnici je također uvedeno fiskalno izdavanje računa. Tamo je inspekcija provodila također redovite kontrole, a neke je štandove čak zatvorila na nekoliko dana te odrezala kazne. – Na ribarnici imamo manji pad prometa, ali razlog su nedovoljne količine ribe. Inače je stanje normalno – dodao je Marušić.