Postignut je dogovor o nacrtu odobrenja primjene vojne sile protiv Sirije. Time je otvoren put za glasanje na sastanku Odbora za vanjsku politiku u srijedu. Ako se usvoji nacrt rezolucije, on će biti poslan Senatu na glasanje 9. rujna. Predstavnički dom također mora usvojiti vlastitu verziju vojnog odobrenja, a nakon toga bi se uskladile verzije oba doma parlamenta i predale Obami na potpisivanje. Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je SAD i saveznike da ne poduzimaju jednostranu akciju u Siriji. Rekao je da bi vojni napadi bez podrške UN-a bili jednaki agresiji, javlja The Guardian
U nacrtu ograničenog odobrenja vojne sile ustanovljen je limit od 60 dana za američku vojnu akciju u Siriji, uz mogućnost produljenja za 30 dana, ovisno o situaciji, javlja The Guardian.
Ta odluka priprema teren za najvažnije glasanje o vanjskoj politici u Kongresu od rata u Iraku, a glasanje bi moglo biti održano kada se zastupnici vrate s ljetne pauze 9. rujna.
U nacrt je uvrštena odredba o zabrani kopnene ofanzive na Siriju.
U nacrtu se traži od Obame da se savjetuje s odborima za vanjske poslove i Senata i Predstavničkog doma te iznese strategiju za pregovaranje o političkom rješenju sirijskog konflikta, uključujući sve oblike pomoći pobunjenicima koji se bore protiv sirijskog režima.
Obama je dugo govorio o želji da sad odstupi, ali ovo je prvi put da je taj politički cilj povezao s prijetnjama vojnim udarom protiv Sirije.
Vladimir Putin upozorio je SAD i saveznike da ne poduzimaju jednostranu akciju u Siriji te da Rusija već ima ‘svoje planove’. Rekao je da bi vojni napadi bez podrške UN-a bili jednaki agresiji.
Putin je izjavio da Rusija nije isključila mogućnost davanja podrške rezoluciji u Vijeću sigurnosti UN-a ukoliko se ‘bez ikakve sumnje’ dokaže da je sirijska vlada koristila kemijsko oružje.