Trenutačno je na Viru u turističkom sustavu 650 apartmana. “Morate znati da na Viru ima 11 tisuća objekata. Naša je procjena da se iznajmljuje smještaj u barem 6 tisuća kuća” – kaže voditelj agencije Vir-turizam Ante Galić.
Otok Vir jedna je od tek tri turističke destinacije u Zadarskoj županiji, uz Zadar i Biograd, koje uspiju ostvariti milijun noćenja. Međutim, broj ostvarenih noćenja na Viru bio bi sigurno puno veći su svi gosti prijavljeni. Voditelj jedine registrirane tamošnje agencije, agencije Vir-turizam, Ante Galić kaže kako su inozemne agencije nelojalna konkurencija koja posluje s ilegalnim iznajmljivačima.
Kada je prije tri godine osnovana agencija Vir Turizam s ciljem poboljšanja ponude i zaokreta u turističkom image-u, registriranih iznajmljivača bilo je 280, sa 400-tinjak apartmana. S građevinskom legalizacijom broj je veći, ali ne dovoljno. Trenutačno je u turističkom sustavu 650 apartmana.
Morate znati da na Viru ima 11 tisuća objekata. Naša je procjena da se iznajmljuje smještaj u barem, 6 tisuća kuća. Sad oduzmite ove legalne iznajmljivače pa možete i sami zaključiti koliko ih se turizmom bavi na crno. Takvi iznajmljivači, najčešće zbog lošije kvalitete, spuštaju cijenu turističkoga smještaja.
Ante Galić voditelj Agencije Vir turizam upozorava na još jednu nelogičnost u poslovanju agencija –
Zakon o PDV-u turizmu je hrvatskim agencijama nametnuo jedinstvenu poreznu stopu od 25 posto dok inozemne agencije iz Mađarske, Češke, Slovačke, Poljske, Austrije i tako dalje mogu poslovati sa nekategoriziranim smještajem i ne plaćaju porez u Hrvatskoj, jedino što plate svodi se na boravišnu pristojbu.
Državnom inspektoratu dobro je poznata ova situacija. Rješenje problema nije ulaziti u ilegalne apartmane, smatra Galić. Treba prekinuti taj lanac bukinga i prijevoza takvih gostiju koji najčešće niti ne znaju da su u turističkoj ilegali. To ruši ugled svega što napravimo na podizanju kvalitete virskog turizma. Sav trud pada na osobnim iskustvima takvih gostiju – zaključuje Galić.