HZZO u listopadu planira uskladiti cijene lijekova na osnovnoj listi.
– Farmaceuti imaju rok do 1. studenog da se odluče hoće li svoje cijene lijekova spustiti na referentnu, dakle na najnižu cijenu koju ima istovjetna generička inačica ili će morati prijeći na B-listu – potvrdio je ravnatelj HZZO-a Siniša Varga i dodao da se Zavod nada uštedi od 240 milijuna kuna godišnje. Takav je plan dogovoren na sastanku HZZO-a i farmaceutskih tvrtki još prošlog tjedna, a sastanak je uslijedio nakon naputka HZZO-a liječnicima da od 1. rujna pacijentima propisuju najjeftinije generičke lijekove s osnovne liste.
Kako neslužbeno doznajemo, farmaceutske tvrtke bile su ljutite na HZZO jer tvrde da je preporukom koja je otišla obiteljskim liječnicima prekršen zakon o zaštiti tržišnog natjecanja jer im Zavod nije pružio priliku da usklade cijene. Istodobno je, upozorili su farmaceuti, napravljen propust i prema pacijentima koji po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju imaju pravo na besplatne sve lijekove s osnovne liste, bez obzira na cijenu.
– Zanimljivo je da su dosad najprepisivanije bile uvijek najskuplje inačice lijekova, a liječnici putovali po svijetu – komentirao je Varga ove tvrdnje farmaceutske industrije. I odsad će, dodaje, pacijenti moći dobiti određen lijek.
– Razlika je jedino u tome što će, ako ne žele najjeftiniju inačicu, morati doplatiti razliku u cijeni – objasnio je Varga.
Dodao je i da je još rano govoriti koji će proizvođači pristati sniziti cijenu lijekova te koliko će ih zato otići na B-listu, no nada se da će većina ipak odlučiti ostati na besplatnoj A-listi.
Dok se proces usklađivanja cijena ne završi, HZZO neće od liječnika tražiti da obrazlažu zašto pacijentima propisuju skuplji lijek, a obveza pisanja obrazloženja ostat će kao pilot-projekt u Zagrebačkoj županiji pa je Zavod pripremio i aplikaciju koja će liječnicima automatski preporučiti najjeftiniji lijek, ali i omogućiti izbor skupljeg uz obrazloženje. Dobavljači lijekova pak kažu da HZZO može snižavati cijene lijekova, ali da time može smanjiti i opskrbu tržišta.
– Referentna cijena ne može biti ona najjeftinijega lijeka, već prema pravilniku najniža cijena lijeka koji ima pet posto tržišta – objašnjavaju dobavljači.
Cijene lijekova koji se najčešće propisuju:
ENSURE PLUS: 9,06 kn
– namirnica za enteralnu uporabu pa nisu moguće direktne usporedbe cijena generika zbog različitih indikacija
NORMABEL: 8.40 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 8,40 kn
NORVASC: 30,30 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 19,50 kn
FURSEMID: 10,20 kn
nema generika
HELEX: 5,70 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 5,70 kn
ZALDIAR: 25,78 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 21,00 kn
PEDIASURE: 8,24 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 7,88 kn
CONCOR COR: 17,27 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 15,54 kn
PLIVIT D3: 16,73 kn
Nema generika
HEPTANON: 13,80 kn
Nema generika
RANITAL FARMAL: 23,62 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 23,62 kn
KLAVOCIN BID: 49,59 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 49,59 kn
TRITACE: 41,00 kn
Cijena najjeftinijeg generika:29,12 kn
KALINOR: 30,00 kn
Nema generika
IRUZID: 40,43 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 40,43 kn
GLUFORAMIN: 11,90 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 10,50 kn
SUPPORTAN: 19,19 kn
– namirnica za enteralnu uporabu pa nisu moguće direktne usporedbe cijena generika zbog različitih indikacija
TERTENSIF SR: 22,68 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 22,68 kn
METADON ALKALOID: 19,43 kn
Cijena najjeftinijeg generika: 19,43 kn